Dzisiaj jest: 22.10.2021, imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłšwa

Proficiency Prize dla opery KEPLER Andrzeja Karałowa

Dodano: 7 lat temu Czytane: 1374

Proficiency Prize dla opery KEPLER Andrzeja Karałowa (23 lata). Bartok Plus. Międzynarodowy konkurs kompozytorski - Key to the Future.

Proficiency Prize dla opery KEPLER Andrzeja Karałowa

Proficiency Prize dla opery KEPLER Andrzeja Karałowa 


„Kepler” (2014), opera Andrzeja Karałowa (ur. 1991) do libretta Macieja Papierskiego otrzymała 22 VI 2014 nagrodę na międzynarodowym festiwalu Bartok Plus w węgierskim Miszkolcu. Festiwal ten, uważany za jedno z najistotniejszych wydarzeń operowych w Europie, połączony jest z corocznym konkursem kompozytorskim Key to the Future. Przyznana „Keplerowi” Proficiency Prize to nagroda za „najwyższą jakość i walory artystyczne dzieła”. 

W swoich opiniach pochodzący m.in. z Węgier, Austrii i Włoch  jurorzy podkreślali fakt wyśmienitej instrumentacji i umiejętnego operowania barwą, a także ścisły związek muzyki z tekstem. „Kepler” to oniryczna opowieść o dwojgu ludzi uratowanych z ginącej Ziemi, którym podarowano nowy świat. Znalazłszy się na nieznanej, dziewiczej planecie, chcą ukształtować ją od początku swoimi rękoma. Choć początkowo towarzyszy im beztroska pasja tworzenia, wkrótce dostrzegają, że nie będą nigdy wolni od przytłaczającej potęgi pamięci. 

Pozostali dwaj wyróżnieni to Greczynka Eugenia Manolides (nagroda publiczności) oraz Węgier Apor Szuts (nagroda dla najmłodszego uczestnika). Zwracała uwagę różnorodność stylów: od mocno steatralizowanej konwencji popularnej (Manolides), przez lekko jazzujące, groteskowe harmonie (Szuts) do brzmień współczesnych, czerpiących z impresjonistycznej wrażeniowości i synestetycznych skojarzeń (Karałow).