Dzisiaj jest: 22.10.2018, imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłšwa

Wysmakowana codzienność Włodzimierza Szpingera

Dodano: 4 lata temu Czytane: 3816

Rozmowa z Włodzimierzem Szpingerem. Włodzimierz Szpinger for Empik - sztuka uzytkowa.

Wysmakowana codzienność Włodzimierza Szpingera

Wysmakowana codzienność Włodzimierza Szpingera


„Włodzimierz Szpinger for Empik” to najnowsza kolekcja z serii Empiku, w której sztuka wybitnych polskich artystów łączy się z przedmiotami codziennego użytku. Niezwykłe podwodne światy wykreowane przez malarza można podziwiać m.in. na porcelanowych filiżankach i talerzykach. Kolekcja będzie dostępna w salonach Empik od 18 czerwca. Wcześniej prace malarskie artysty zostaną zaprezentowane na wystawie „Dom Okeanosa” w Galerii QUADRILION w Warszawie.
 

Wlodzimierz Szpinger w pracowniRozmowa z Włodzimierzem Szpingerem


Jak powstawały podwodne światy pełne przedziwnych morskich stworów i niezwykłych roślin poddających się wodnym prądom, które wybrał pan jako temat do kolekcji Empiku?
Główną inspiracją dla tych obrazów były moje wyprawy nad Morze Czerwone. To, co można w nim zobaczyć podczas nurkowania, jest po prostu niewyobrażalne. Z racji wieku nie nurkuję już zbyt głęboko, do kilkunastu metrów, ale kiedy schodzi się pod wodę przy pionowej ścianie rafy, można podziwiać bogactwo form, którymi jest usłana. Niesamowitych pod względem kształtu i koloru. Zadziwia różnorodność. Małże, ryby, szkarłupnie, stułbie... Tego nie da się wyrazić słowami. Dlatego maluję.

Morze Czerwone? Stąd to niezwykłe światło przenikające przez wodę? W polskim morzu czy jeziorze byłoby bardziej zielonkawe, przefiltrowane przez warstwę glonów.
Dzięki olbrzymieniu zasoleniu Morze Czerwone jest wyczyszczone z drobnoustrojów i bakterii. Dlatego woda jest krystalicznie czysta i światło słoneczne penetruje ją na dużej głębokości. Stąd dobra widoczność i intensywność kolorów, które można obserwować w trakcie nurkowania. Dzięki temu podwodne pejzaże wyłaniają się w całej swej okazałości, kolory i kształty są bardzo wyraziste. A niezwykłe morskie stwory, o których wspomniała pani na początku, to już tematy literackie.

Pańskie prace malarskie znalazły się na przedmiotach codziennego użytku. Co sądzi pan o takim połączeniu? Czy kawa wypita z filiżanki ozdobionej stworzeniami zrodzonymi w pańskiej wyobraźni może smakować inaczej niż ze zwykłego kubka?
Sztuka na pewno idzie w parze z celebrowaniem smakowania pożywienia. I dlatego, moim zdaniem, należy stworzyć możliwość wyboru pomiędzy plastikowym naczyniem jednorazowego użytku a pięknym przedmiotem, po który sięgnie osoba mająca większe potrzeby estetyczne. Wrażenia wywołane przez kontakt z rzeczą wysmakowaną zależą od wrażliwości i usposobienia człowieka, który po nią sięga.

Obrazy przez pana wykreowane staną się w najbliższym czasie fragmentami czyjejś prywatności. Jaki wpływ na rzeczywistość może mieć obecność sztuki w życiu codziennym?
Wyobraźnia podpowiada mi, że moja praca może działać pozytywnie, a piękne przedmioty używane na co dzień mogą odgrywać większą rolę niż sprzęty, które mają wartość jedynie użytkową. Jednocześnie przydatność przedmiotu też jest jego wartością, przedmiot użyteczny jest bliski człowiekowi. Ta świadomość jest dla mnie inspirująca.

Jakie przedmioty otaczają pana na co dzień? Czy szuka pan rzeczy pięknych i unikalnych?
Z pięknymi rzeczami miałem do czynienia od dziecka, chociaż obie wojny bardzo uszczupliły rodzinną kolekcję. Lubię przedmioty wykonane precyzyjnie, w miarę możliwości wartościowe pod względem artystycznym. Są rzadkie i kosztowne, ale staram się uzupełniać zbiory po rodzicach.

 

Włodzimierz Szpinger for Empik


Największa i najlepiej rozpoznawalna sieć dystrybucji dóbr kultury i rozrywki w Polsce postawiła na uznanych twórców i unikalne projekty autorskie. W drugiej już odsłonie projektu promującego polską sztukę i kulturę wkrótce w salonach Empik pojawi się przygotowana we współpracy z warszawską galerią sztuki Quadrilion kolekcja Włodzimierza Szpingera.

Włodzimierz Szpinger for Empik


Projekt został zainaugurowany w marcu ubiegłego roku współpracą z jednym z bardziej kontrowersyjnych polskich artystów i performerów – Maurycym Gomulickim. Kolekcję breloków jego autorstwa można było kupić w wybranych salonach Empik. Do Gomulickiego wkrótce dołączyły tak znane nazwiska jak: Joanna Sarapata, Andrzej Pągowski, Juliusz Machulski czy Wisława Szymborska (dzięki współpracy z Fundacją jej imienia). W drugiej odsłonie projektu – obok Włodzimierza Szpingera – Empik będzie pracować między innymi także z Józefem Wilkoniem oraz „ojcem” polskiego komiksu – Henrykiem Jerzym Chmielewskim.

Inne przykłady, po które sięgamy, przywołują do masowej świadomości fenomeny polskiej pop kultury – doskonały tego przykład to kultowa „Seksmisja”. W przypadku tej kolekcji mieliśmy wrażenie, że nasi klienci od dawna na nią czekali. Kontynuujemy więc w tym roku współpracę z Juliuszem Machulskim – już wkrótce na półkach Empiku pojawią się kolekcje nawiązujące do filmów: „Kiler” i „Kilerów dwóch”. Przygotowujemy także bardziej kolorową i świetnie wystylizowaną typograficznie na klimat PRL-u kontynuację kolekcji „Seksmisja” – mówi Olaf Szymanowski, prezes Empiku.

Celem projektu jest przybliżenie współczesnej rodzimej sztuki szerokiemu odbiorcy. Powstałe w ścisłej współpracy z artystami produkty użytku codziennego są dostępne w salonach Empik. W ten sposób sztuka z galerii i muzeów, dostępna do tej pory dla wybranych odbiorców, wychodzi szeroko do ludzi – i to w przystępnej cenie.

Swój udział w tworzeniu kolekcji artystycznych Empiku ma także warszawska galeria sztuki Quadrilion, która udostępniła we współpracy z artystą wybrane prace Włodzimierza Szpingera. Znany w Polsce i na świecie malarz, rysownik i grafik już w czerwcu otworzy drugą serię projektu kolekcją „Włodzimierz Szpinger for Empik”.

Niezwykłe obrazy Włodzimierza Szpingera mieszczą się w nurcie malarstwa metaforyczno-aluzyjnego. Artysta od lat buduje z baśniowej aury i groteskowych postaci oryginalny i zagadkowy świat pełen tajemnic, który cenią znawcy sztuki na całym świecie. Jego nieokiełznana wyobraźnia w połączeniu z inspiracjami zaczerpniętymi od najdoskonalszych mistrzów - wśród których należy wymienić przed wszystkim Hansa Memlinga, ale także Hieronima Boscha, Piotra Bruegela, Jana van Eycka oraz braci Limburg (Pola, Hermana i Jana) - wytwarza mieszankę pełną fantazji i kunsztu. Malowidła zapełniają dziwne stwory, mające w sobie cechy ludzkie, okraszone rubasznością satyrów i trolli połączonych z wdziękiem elfów. Kolory w malarstwie Szpingera są surowe, czyste, a ich płaszczyzny przenikają łagodnie jedna w drugą. W warstwie literackiej malarstwo artysty odwołuje się do utopijnych doświadczeń społecznych oraz karmi snami o idealnym przystawaniu legendy do wyrażanej rzeczywistości.

Dla potrzeb kolekcji „Włodzimierz Szpinger for Empik” QUADRILION wybrał sześć prac artysty: Matrimonium, Octopus regina, Rafa, Rów Mariański, Rekonesans oraz Tryptyk Dom Okeanosa. Zostały one przeniesione na przedmioty użytku codziennego, wśród których są między innymi: zestawy porcelanowe oraz śniadaniowe, podkładki korkowe, bruliony, zeszyty i zestawy do rysowania, pudełka dekoracyjne, torby prezentowe, puzzle o dwóch stopniach trudności (1500 i 300 elementów) oraz zestawy ołówków z kryształkami Swarovskiego. Miłośnicy twórczości Włodzimierza Szpingera będą mogli także kupić w Empiku canvasy z pracami artysty.

Kolekcja będzie dostępna w salonach Empik już 18 czerwca. 

 
Źródło: Media Forum Sp. z o.o.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.