Dzisiaj jest: 23.10.2018, imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna

Chińskie hafty | Piękne Hebei - w Galerii DAP3

Dodano: 4 lata temu Czytane: 2720

Wystawa czynna od 21 do 29 maja 2014 r. Galeria DAP 3, Dom Artysty Plastyka, ul. Mazowiecka 11a, Warszawa.

Chińskie hafty | Piękne Hebei - w Galerii DAP3

Chińskie hafty | Piękne Hebei - w Galerii DAP3


Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej we współpracy z Okręgiem Warszawskim Związku Polskich Artystów Plastyków  ma zaszczyt przedstawić wystawę chińskich haftów artystycznych.


Haft artystyczny jest sztuką tak starą jak cywilizacja Państwa Środka. Przodkowie dzisiejszych Chińczyków tworzyli wyszywane obrazy odkąd nauczyli się przewlekać nić jedwabną kolorowaną naturalnymi barwnikami przez dziurkę na końcu ostrej ości lub ptasiej kostki. Piękne przykłady starożytnych haftów jedwabnych znajdowano w licznych wykopaliskach archeologicznych z okresu Neolitu. Naukowcy datują najstarsze odnalezione pozostałości haftów na 5 do 6 tysięcy lat. Historia sztuki opisuje dobrze zachowany haft znaleziony w grobowcu Mashan w prowincji Hubei z okresu Zhanguo (V-III wiek pne). Rozkwit sztuki haftu wiąże się z uruchomieniem Jedwabnego Szlaku w czasach dynastii Han. Wiek XIV ne uważany jest za szczytowy moment rozwoju tej szlachetnej sztuki. Wyodrębniły się wówczas najważniejsze szkoły haftu. Song Jin  宋锦 w Suzhou, Yun Jin  云锦 w Nankinie czy Shu Jin  蜀锦 w Syczuanie.
 
Dzisiaj komputerowo sterowane maszyny tworzą na masową skalę ładne hafty fabryczne. Dla koneserów powstają jednak wyrafinowane autorskie dzieła. Wysokiej klasy artyści, najczęściej kobiety miesiącami wyszywają precyzyjne obrazy. Szczególnie ceniony jest tzw haft dwustronny. Umieszczony na obrotowym stelażu haft umożliwia podziwianie dwóch często różnych obrazów na tej samej osnowie. Najwięcej ośrodków haftu artystycznego działa obecnie na południu Chin.
 
Wystawa czynna od 21 do 29 maja 2014 r.
 
Kurator ze strony OW ZPAP Tomasz AwdziejczykOW ZPAP - Dom Artysty Plastyka:
Witold Flak - OPEN, Galeria DAP 1 i 2 na Mazowieckiej
Miejsce akcji: Warszawa - Katarzyna Betlińska w Galerii 022 
Visual Dance - sztuka inspirowana tańcem - Galeria DAP3
Kuba Janyst - ​Bestial Total Brutal - GALERIA DAP 22
AKTUALNOŚCI 2014 - wystawa zbiorowa sekcji malarstwa OW ZPAP
Nagrodę im. Jana Cybisa za rok 2013 otrzymała JADWIGA SAWICKA
RAJMUND ZIEMSKI | malarstwo - lata 60 - Galeria DAP
II Festiwal Sztuki Young at Art w Domu Plastyka - relacje
ABAKANOWICZ? ABAKANOWICZ! w Galerii DAP

Patronat Medialny Art Imperium 
 
Źródło: OW ZPAP
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.