Dzisiaj jest: 22.3.2019, imieniny: Bogusława, Jagody, Katarzyny

Malarstwo Mańki Dowling tej wiosny w Warszawie

Dodano: 5 lat temu Czytane: 3333

Jeszcze w maju tego roku wielbiciele dobrego malarstwa będą mogli podziwiać najnowsze obrazy Mańki Skibińskiej - Dowling.

Malarstwo Mańki Dowling tej wiosny w Warszawie

Malarstwo Mańki Dowling tej wiosny w Warszawie

Jeszcze w maju tego roku wielbiciele dobrego malarstwa będą mogli nie tylko podziwiać pełne koloru i życia najnowsze obrazy, ale także spotkać się z ich autorką, docenianą na całym świecie Mańką Skibińską - Dowling. Wystawę jej prac przygotowuje Galeria Sztuki Limited Edition znajdująca się na warszawskim Powiślu.

- Bezsprzecznie zapowiada się bardzo ciekawe wydarzenie artystyczne. Mańka Skibińską - Dowling  jest jedną z uczennic wielkiego malarza i kolorysty Jana Cybisa. Świetne przygotowanie warsztatowe, niezwykła ciekawość świata i ludzi, pełna afirmacji postawa wobec życia, skutkuje ekspresyjnymi  płótnami, w których na pierwszy plan wybija się kolorystyka intensywna i dźwięczna – zapowiada Wiesława Wideryńska, kurator wystawy.

Artystka przez większość swojego życia tworzyła w Londynie, a jej wystawy gościły na całym świecie m.in. w Wielkiej Brytanii, Polsce, Niemczech, Meksyku, Stanach Zjednoczonych, Szwecji, Syrii i Rosji. Na swoim koncie ma liczne nagrody i wyróżnienia, a wiele jej prac uświetnia zbiory kolekcjonerów sztuki we wszystkich zakątkach naszego globu.

Kolor jest najważniejszy w pracach artystki. Jak sama mówi rozumie go i kocha. Bez względu na kompozycję zawsze stawia go na pierwszym miejscu i śmiało można powiedzieć, że to jej znak rozpoznawczy. Inspiracje czerpie z otaczającego ją świata i rozlicznych podróży związanych przede wszystkim ze sztuką.

Mańka Skibińską - Dowling często podkreśla, że obrazy powinny dawać ludziom szczęście, przypominać o dobrych chwilach. Sama emanuje pozytywną energią i radością życia. Zbliżająca się wystawa będzie wyjątkową okazją, by spotkać się z ciekawym, utalentowanym człowiekiem i podziwiać malarstwo, którego wyznacznikiem są namiętność, humor i rzadko spotykane wyczucie koloru.  
Co ciekawe, ekspozycji dopełnią zdjęcia fotografki mieszkającej i tworzącej w Australii, również absolwentki Akademii Sztuk Pięknych - Kashki Vranken.  Kashka Vranken, która dyplom uzyskała w pracowni Macieja Urbańca, jednego z założycieli Polskiej Szkoły Plakatu, prywatnie jest siostrą Mańki Dowling.


Mańka Skibińska-Dowling, Holiday in Turkey II, acrylic-on-canvas, 112x142 cm
 

KILKA SŁÓW O ARTYSTCE - Mańka Skibińska - Dowling,

urodziła się w 1937 roku na Podlasiu w nieistniejącym dziś majątku ziemskim. W 1967 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych, robiąc dyplom w pracowni Jana Cybisa. W 1970 roku wyjechała do Londynu i tam mieszka do dziś. Przez cale życie uprawia sztukę. Jest artystką odważną nie bojącą się eksperymentów w obszarze tematyki prac jak również w ich warstwie formalnej. W latach 70. tworzyła nowatorskie na owe czasy obrazy przestrzenne, w dzisiejszym rozumieniu 3D. Brała udział w licznych wystawach na całym świecie zdobywając wiele nagród i wyróżnień. Ma na swym koncie niezliczoną ilość podróży artystycznych, które są inspiracją przy tworzeniu prac. Jej obrazy są w posiadaniu kolekcjonerów i miłośników sztuki na całym świecie m.in. w Londynie, Polsce, Niemczech, Meksyku, USA, Szwecji, Syrii, Rosji. Tam też organizowane były wystawy malarstwa tej niezwykle utalentowanej, wrażliwej na świat i drugiego człowieka artystki.


Mańka Skibińska-Dowling, Kruhlik, Acrylic-on-canvas, 60x60cm
 

O GALERII - Limited Edition – Galeria Sztuki Dostępnej.

Jeśli w nazwie naszej galerii dostrzegana jest pewna przekora lub nawet sprzeczność – nie jest ona przypadkowa. Galeria Limited Edition została założona przez ludzi nie wywodzących się ze świata sztuki. Oferta oraz kompetencje galerii budowane są poprzez współpracę z doświadczonymi konsultantami merytorycznymi. Założyciele fascynują się sztuką współczesną, jednak ze względu na swoją historię potrafią rozmawiać o sztuce w luźny, niezobowiązujący i niekrępujący sposób. Potrafią również mocno „wejść w buty” swojego rozmówcy. Dlatego każdy będzie się mógł czuć w tej młodej, ambitnej galerii swobodnie, bez względu na poziom wiedzy o sztuce. Zgodnie z naszą maksymą „galeria sztuki dostępnej” uważamy, że sztuka jest dla ludzi, w końcu między innymi po to się ją tworzy, aby cieszyć nasze oczy, serca i dusze.
 

Mańka Skibińska-Dowling, Eqypt, acrylic on canvas, 60x60cmMańka Skibińska-Dowling, Bird, pastel, 86cmx60cm

Galeria Sztuki Współczesnej Limited Edition
ul. Rozbrat 44a (Powiśle), 00-419 Warszawa
Godziny otwarcia: pon-nd 10.00-18.00, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym
Tel. +48 502-38-11-76


Patronat Medialny Art Imperium 
Źródło: Galeria Sztuki Współczesnej Limited Edition
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.