Dzisiaj jest: 23.10.2018, imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna

O aniołach innym razem - projekt Krzysztofa Trzaski w Kartonovni

Dodano: 4 lata temu Czytane: 2359

8 maja o godzinie 19.00 odbędzie się otwarcie wystawy obrazów Krzysztofa Trzaski oraz koncert Adama Łapacza w warszawskiej Kartonovni.

O aniołach innym razem - projekt Krzysztofa Trzaski w Kartonovni
Projekt O ANIOŁACH  INNYM RAZEM składa się z dwóch autonomicznych, wzajemnie się przenikających i uzupełniających elementów. Są to nowe obrazy Krzysztofa Trzaski malowane od stycznia 2014 roku, inspirowane twórczością poetycką Jacka Kaczmarskiego, oraz koncert Adama Łapacza podczas którego śpiewa piosenki Jacka .Aby dokładniej zrozumieć na czym polega charakter projektu należy cofnąć się do początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia i bezpośrednich kontaktów Krzysztofa Trzaski z Jackiem Kaczmarskim.

„Będąc miłośnikiem wierszy i piosenek Jacka, – mówi Krzysztof Trzaska – zdarzyło mi się tworzyć obrazy  i rysunki, które były osobistymi interpretacjami jego twórczości. Przy okazji spotkania w siedzibie Pomatonu, który był wydawcą jego nagrań i organizatorem koncertów. W tym czasie siedziba Kompanii Muzycznej Pomaton mieściła się w kilku pokojach niewielkiego baraku na warszawskich Stegnach. Jacek po obejrzeniu obrazów, które przyniosłem na spotkanie bardzo mocno  zapalił się do pomysłu stworzenia cyklu malarskiego do jego najnowszego programu, które byłyby prezentowane podczas trasy koncertowej. Snując dalsze plany, myśleliśmy o wydaniu albumu z jego wierszami i moimi ilustracjami. Na zakończenie spotkania otrzymałem od Jacka maszynopisy zawierające komplet wtedy nigdzie jeszcze nie publikowanych tekstów „Sarmatii”. Właściwie teksty przekazał mi Tomasz kopeć, dyrektor artystyczny Pomatonu, i odniosłem wrażenie, że robi to niechętnie, co z perspektywy czasu do pewnego stopnia mogę zrozumieć. Jacek był w trakcie przeprowadzki do Australii i kontakt z nim był utrudniony. Właściciele Pomatonu prawdopodobnie nie chcieli angażować się  w koordynację naszych działań, mając już dosyć problemów związanych z organizacją nagrań i trasy koncertowej. Umawiając się na kolejne spotkania korzystaliśmy z pośrednictwa Janusza Kaczmarskiego – ojca Jacka. W ciągu kilku miesięcy powstało około dziesięciu obrazów i kilkadziesiąt rysunków do „Sarmatii”. Niestety z różnych względów, głównie z powodu przeprowadzki Jacka do Australii oraz moich częstych wyjazdów w tym okresie do Francji, projekt udało się zrealizować tylko w niewielkim zakresie. Obrazy wreszcie uległy rozproszeniu uniemożliwiając ich ekspozycję, podobnie pomysł wydania drukiem albumu z reprodukcjami moich prac i wierszy Jacka z czasem został odłożony ad acta. Śmierć Jacka w 2004 roku ostatecznie zamknęła ten etap projektu. Niespodziewanie po kilku kolejnych latach nastąpiła jego nowa odsłona. W październiku 2013 roku zwróciła się do mnie z prośbą o udostępnienie starych obrazów inspirowanych poezją barda, Barbara Serwatka, miłośniczka twórczości Jacka Kaczmarskiego i organizatorka szeregu koncertów jemu poświęconych. Basia także zetknęła mnie z Adamem Łapaczem, rewelacyjnym wykonawcą piosenek jemu poświęconych. Tym samym projekt tworzenia obrazów inspirowanych poezją Jacka Kaczmarskiego wszedł w kolejną fazę.

8 maja o godzinie 19.00 odbędzie się otwarcie wystawy obrazów Krzysztofa Trzaski oraz koncert Adama Łapacza w warszawskiej Kartonovni. Na wystawie znajdzie się kilkadziesiąt obrazów inspirowanych twórczością Jacka Kaczmarskiego. 

Krzysztof Trzaska

Ukończył studia na Wydziale Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, oraz studia w Instytucie Historii Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim.

Wcześniej obrazy z jego pracowni trafiały do kilku warszawskich galerii sztuki, a część do paryskiej Galerie de Chevalier G. Clausena. Od kilku lat pokazuje swoje  prace  na dorocznych salonach artystycznych we Francji (Ozoir la Ferriere i Presles en Brie). Rokrocznie bierze udział w międzynarodowych i krajowych plenerach malarskich, zajmuje się również tak odległymi od siebie działaniami jak ilustracja książkowa i prasowa, projektowanie graficzne czy akcje intermedialne.


 
Źródło: Kartonovnia
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.