Dzisiaj jest: 20.11.2019, imieniny: Anatola, Edyty, Rafała

Krzysztof Pieczyński – Dom Wergiliusza

Dodano: 6 lat temu Czytane: 2089

Dom Wergiliusza to stworzony przez poetę i mistyka trzyczęściowy utwór, o formie niepoddającej się tradycyjnej klasyfikacji.

Krzysztof Pieczyński – Dom Wergiliusza

KRZYSZTOF PIECZYŃSKI

podpisuje swoją najnowszą książkę pt. Dom Wergiliusza

Krzysztof  Pieczyński, aktor i reżyser, jako poeta zadebiutował w 2000 roku tomikiem poezji Wiersze z aniołem. Kolejne zbiory wierszy to: Słońce mruczySto snów jednej nocyZebrane z powietrzaIkony oraz Świt. Jako pisarz wydał również dwa tomy prozy: Listy z Ameryki i zbiór opowiadań Podgarbiony.  W 2003 roku na podstawie własnego opowiadania napisał dla Teatru TV sztukę Lekcja angielskiego a w 2013 roku scenariusz filmowy PodgarbionyDom Wergiliusza jest jego pierwszą powieścią.

Krzysztof Pieczyński w literaturze, daje nam całego siebie. Nie stosuje półśrodków. Nie idzie na kompromis. Odkrywa się całkowicie. Jest porażająco uczciwy. Pracuje w natchnieniu romantyków minionej epoki, nieprzystającym do naszych czasów. I jak romantyk niesie w sobie poczucie posłannictwa. Wsłuchując się w swoją duszę, idzie za jej głosem. Poszukuje miłości i to jest najważniejsze w jego życiu. Ale czy taka miłość ziemska, to miłość możliwa?  Czy prawdziwym celem poszukiwania niemożliwego nie jest pragnienie bycia blisko Boga?

Dom Wergiliusza to stworzony przez poetę i mistyka trzyczęściowy utwór, o formie niepoddającej się tradycyjnej klasyfikacji.Krzysztof  Pieczyński przedstawia w nim wizje, które nawiedzają go na jawie i we śnie. Wizje przybierają kształt krótkich epifanii. Wyrazistość i poetyckość opisów powoduje, iż są to literackie unikaty.

Dom Wergiliusza nie jest książką, którą można przeczytać za jednym razem. Czyta się ją fragmentami, czasem bardzo krótkimi, odkłada, aby za jakiś czas wrócić do niej ponownie. Jest w niej ciężar wielu lat wytężonej pracy, ale też i lekkość, jaka dana jest naszym duszom.


Specjalnie dla czytelników i widzów kanału Art Imperium – Magdalena Woźniak przeprowadziła wywiad z tym niezwykłym pisarzem, poetą, aktorem i ryżyserem.


FOTO: Krzysztof Pieczyński i Magdalena Woźniak podczas specjalnego wywiadu dla art Imperium w obiektywie Olgi Stachwiuk, w przestrzeni wystawy malarstwa Marcina Painty, w Centrum Sztuki Cartonovnia.


 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.