Dzisiaj jest: 20.10.2018, imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa

Visual Dance - sztuka inspirowana tańcem - relacja z wernisażu

Dodano: 4 lata temu Czytane: 3033

Relacja z wernisażu. Wystawa Visual Dance, pod patronatem Art Imperium, czynna do 14 maja - Dom Artysty Plastyka, ul. Mazowiecka 11a, Warszawa.

Visual Dance - sztuka inspirowana tańcem - relacja z wernisażu
Wystawa VISUAL DANCE zaczęła się już 23 kwietnia w chwili, kiedy pojawiły się pierwsze prace przyniesione przez artystów. Niecodzienność tematu budziła ciekawość i każdy, kto w tym dniu przyszedł na Mazowiecką 11a do budynku OW ZPAP, zaglądał do Galerii DAP 3 - niektórzy zapowiedzieli się na wernisaż. Nie taniec w malarstwie czy rzeźbie, który jest tematem częstym i zbyt oczywistym, a tajemniczość nazwy VISUAL DANCE intrygowała. Zestaw artystów biorących udział w wystawie był – powiedziałabym, troszkę elitarny tak jak i sztuka baletu, która jest  elitarna. Trzeba teatr tańca więcej niż lubić, a i troszeczkę się na nim znać, żeby z niego czerpać inspiracje do własnej sztuki.
Prace spływały powoli. Starannie dobierane wcześniej obrazy i rzeźby systematycznie budowały zaplanowaną całość wystawy. Zbliżały się godziny popołudniowe. Wszyscy czekaliśmy na grupkę artystów z Francji. Długo była cisza i nagle - telefon. Bomba! Okazało się, że to pozostawiony bagaż na lotnisku spowodował zamieszanie i opóźnienie przyjazdu naszych gości. Jako ostatnia przybyła do nas elegancka pani z ogromnym pudłem i dwiema walizkami. Kiedyś pani była związana z modą, obecnie jest malarką i przywiozła właśnie swoje duże obrazy oraz  rzeźby swojej córki. Powitania,  odwiezienie do hotelu i już można było się zabrać do roboty. Dzięki doświadczonej ekipie wystawa była przygotowana szybko i sprawnie.


Foto: Kinga Twarowska-Trukan
 
Wernisaż 24. kwietnia o godz. 18.00
Patronatem honorowym objął wystawę Instytut Francuski w Warszawie. Dziękujemy mu za to.
Goście napływali powoli. Już wiedzieliśmy, że na gości z Teatru Wielkiego Opery Narodowej nie możemy liczyć. W tym samym czasie odbywała się próba generalna spektaklu baletowego „Święto wiosny”.

Wielu tancerzy i pedagogów tańca, mimo zadeklarowanego wcześniej uczestnictwa w wernisażu, nie mogło zamienić zajęć z młodzieżą na wernisaż - przyjdą później. Była za to Katarzyna Gardzina, wielki znawca baletu i krytyk teatralny i pisząca o tańcu Elżbieta Pastecka. Byli niezawodni koledzy plastycy, sympatyzująca grupie historyk sztuki Maria T. Krawczyk, przedstawiciele Stowarzyszenia Artbale, rodzina, znajomi i nieznajomi, wszyscy, którym sztuka nie jest obojętna. Obrazy i rzeźby prezentowały się pięknie i dostojnie. Elementem uzupełniającym, a jednocześnie wkomponowanym w pokazane dzieła i sam będący dziełem, był film Visual Dance, zrobiony specjalnie na tę wystawę przez tancerzy: Monikę Kionkę, Filipa Jędrucha i Dariusza Pietronia. Niecodzienność tego wernisażu podkreślała obecność Gościa Honorowego Ewy Głowackiej, wielkiej polskiej tancerki związanej przez wiele lat z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie. Wystawę otworzył Prezes OW ZPAP Jacek Maślankiewicz. Zarówno o idei tej wystawy, jak i o uczestnikach opowiedziała kurator wystawy Wanda Badowska-Twarowska. Niezwykle ciepło została przyjęta przez uczestników wernisażu Ewa Głowacka, która mówiła o związkach baletu ze sztukami plastycznymi, powołując się między innymi na nazwisko nieżyjącej już Danuty Kwapiszewskiej, tancerki i rzeźbiarki. Po prezentacji uczestników wystawy nastąpiła część nieoficjalna i dalej już wernisaż potoczył się w wesołym nastroju przy winie, które zostało zaopatrzone w dodatkową nalepkę VISUAL DANCE, wykonaną przez jednego z naszych dowcipnych kolegów. Było nam bardzo miło, że naszym francuskim kolegom, będącym po raz pierwszy w Polsce, podobała się i sama wystawa i galeria na Mazowieckiej i Warszawa, którą przed wernisażem zdążyli troszeczkę zobaczyć. Byliśmy pełni podziwu, że dnia następnego mieli zaplanowany Kraków. Visual Dance 2014 daje początek kolejnym wspólnym wystawom zarówno w Polsce jak i we Francji.

Wanda Badowska-Twarowska - Kurator wystawy 


Foto: Kinga Twarowska-Trukan

Fotorelacja z wernisażu na Facebook


Visual Dance
Galeria DAP3
Dom Artysty Plastyka, ul. Mazowiecka 11a, Warszawa
Wystawa czynna do 14 maja - zapraszamy!
 
Uczestnicy wystawy Visual Dance:  Wanda Badowska-Twarowska– malarstwo, Chantal Bellamy – rzeźba, Barbara Bielecka-Woźniczko – malarstwo, Alina Dorada-Krawczyk – malarstwo, Edyta Dzierż – malarstwo, Anna Forycka-Putiatycka - grafika komputerowa, Majid  Jammoul – rzeźba, Krzysztof Kizlich – rzeźba, Hannah A. Laoust– rzeźba, Bożenna Leszczyńska – malarstwo,  Bogusław Lustyk – rysunek, Jacek Maślankiewicz – malarstwo, Danuta Nawrocka – rysunek, Anna Sobol – malarstwo, Lise Tollemer – malarstwo, Eric Turlot – malarstwo, Anna Wątróbska-Wdowiarska – medal,  Anna Wszyndybył – rzeźba, Adam Krzysztof Wieczorek - rzeźba.


Foto: Maria T. Krawczyk

W Domu Artysty Plastyka:

Visual Dance - sztuka inspirowana tańcem - Galeria DAP3
Miejsce akcji: Warszawa - Katarzyna Betlińska w Galerii 022
Kuba Janyst - ​Bestial Total Brutal - GALERIA DAP 22
AKTUALNOŚCI 2014 - wystawa zbiorowa sekcji malarstwa OW ZPAP
Nagrodę im. Jana Cybisa za rok 2013 otrzymała JADWIGA SAWICKA
RAJMUND ZIEMSKI | malarstwo - lata 60 - Galeria DAP
II Festiwal Sztuki Young at Art w Domu Plastyka - relacje
ABAKANOWICZ? ABAKANOWICZ! w Galerii DAP

Patronat Medialny Art Imperium 
 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.