Dzisiaj jest: 22.3.2019, imieniny: Bogusława, Jagody, Katarzyny

Stan Rzeczywisty - Joanna Świerczyńska - pracownia 12m/kw na Pradze

Dodano: 5 lat temu Czytane: 3130

W ramach projektu - STAN RZECZYWISTY - nocne spotkania z artystami - 9 maja w godz. 19:00-24:00 - Joanna Świerczyńska zaprasza do pracowni "12m/kw na Pradze"

Stan Rzeczywisty - Joanna Świerczyńska - pracownia 12m/kw na Pradze

Stan Rzeczywisty - Joanna Świerczyńska czeka na gości w pracowni "12 m/kw na Pradze"

"9 maja zapraszam serdecznie do mojej pracowni "12m/kw na Pradze". Po raz kolejny otwieram drzwi dla widzów, zapraszam w piątkowy wieczór wszystkich którzy trafią, bo już miejsce znają, i tych którzy na Pradze znajdą się przypadkiem. Między 19.00, a 24.00 spotkamy się na ul Ząbkowskiej 11. 
Ukończyłam wydział Grafiki na warszawskiej ASP w pracowniach wspaniałych artystów Haliny Chrostowskiej i Jerzego Tchórzewskiego.

Myślę że to dzięki nim ukształtowała się moja osobowość twórcza - byli wymagający, ale zostawiali dużo wolnego miejsca na eksperymenty i własne poszukiwania, rzucali kilka słów korekty i odpływali dalej podążając za własnymi myślami.. kiedyś bywało to dla mnie kłopotliwe.. dziś wiem że to poczucie wolności zaprowadziło mnie tam gdzie dziś się znajduję. Nadal zajmuję się malarstwem i grafiką, brałam udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych. Od trzech lat pracuję również z amatorami uczestnicząc w projektach min. Pawła Althamera. Prowadzę też zajęcia artystyczne dla kobiet pod nazwą Koło Gospodyń Miejskich, które działało min. podczas 7 Biennale Sztuki w Berlinie w 2012 roku"
Joanna Świerczyńska zaprezentuje serię kolorowych monotypii. Prace wykonywane tą techniką leżą na pograniczu grafiki i malarstwa. Dodatkową atrakcją wieczoru będzie muzyczny występ zespołu "Punkt" który rozpocznie imprezę o godz. 19.00
 

Joanna Świerczyńska

Urodziła się w Warszawie. Ukończyła grafikę na warszawskiej ASP, dyplom w pracowni grafiki – linorytu u prof. Haliny Chrostowskiej i malarstwa prof. Jerzego Tchórzewskiego.
Aktywność artystyczna: malarstwo, grafika projektowa, prowadzenie/ animowanie warsztatów twórczych dla amatorów, projektowanie wnętrz. Układa programy i realizuje warsztaty autorskie, współpracuje z grupami kreatywnymi.
Jest zainteresowana działaniami partycypacyjnymi łączącymi działalność artystów z działaniami amatorów.

Mieszka i pracuje na Pradze. Pracownia "12m/kw na Pradze" przy ulicy Ząbkowskiej 11.
Współpracuje z Fundacjami i organizacjami pozarządowymi, przewodnikami praskimi. ( min. Fundacja Ja kobieta, FundacjaPompka.pl, Hereditas, Organizacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, WarsOff, Spotlight Kids).
Współpracowała z artystą Pawłem Althamerem przy projekcie "Draftmen's Congress" na 7 Berlin Biennale /maj-czerwiec 2012 gdzie min. prowadziła zajęcia z cyklu "Koło Gospodyń Miejskich" http://www.berlinbiennale.de/blog/en/comments/urban-housewives-circle-in-pictures-29060
Była współorganizatorką i uczestniczką wraz z A. Żmijewskim i P. Althamerem Kongresu Rysowników 8-10.12. 2012 w klubie Projekt na Pradze. Uczestniczyła w projekcie P. Althamera i A. Żmijewskiego "Cześć Akademii" - maj 2013.

Jej prace znajdują się w kolekcjach państwowych (min. kolekcja miasta Kolonii-Niemcy) oraz prywatnych: w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, USA, Anglii.

Kiedyś o artystach tworzących w tym duchu mówiono „intymiści”, a o zawartości obrazów, że to rodzajowość intymna. To dobre określenie można rozciągnąć i na twórczość Świerczyńskiej.
Małe psychologiczne obrazy nie opisują zdarzeń, ledwie je sugerują, odczytujemy je po swojemu, chłonąc przede wszystkim klimat malarski i emocjonalny. (..)”
 Danuta Wróblewska
 

Wystawy indywidualne:

Galeria Graże - malarstwo olejne, 2012
Galeria Klitka- malarstwo olejne, 2011
Galeria Pokaz - malarstwo olejne „Daleko od siebie“, 2010.
Galeria grafiki - Frechen , Niemcy,1990
Galeria Test - Warszawa,1993
Galeria Pokaz - 1989
 

Wystawy zbiorowe min: 

Współczesne malarstwo Polskie- Cottenham Gallery AT 202- Londyn, 1991
galeria Kosz – Warszawa, 1991
galeria Dolna Volta, 1990
Poland: New Art.-California – USA, 1988
Wystawa Młodej Grafiki-Poznań, IV - 1987

V Ogólnopolski Konkurs Graficzny im J. Gielniaka- Jelenia Góra lata 1986-1988 - wyróżnienia
Międzynarodowe Triennale Grafiki, Frechen – Niemcy, 1986

www.joannaswierczynska.pl


Stan Rzeczywisty - Radek Boruszak zaprasza do pracowni na Pradze
STAN RZECZYWIISTY * nocne spotkania z twórcami
 

Patronat Medialny Art Imperium 

Źródło: Stan Rzeczywisty
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.