Dzisiaj jest: 27.3.2019, imieniny: Ernesta, Jana, Marka

Visual Dance - sztuka inspirowana tańcem - Galeria DAP3

Dodano: 5 lat temu Czytane: 2705

Visual Dance - Galeria DAP3, Dom Artysty Plastyka, ul. Mazowiecka 11a, Warszawa. Wernisaż 24 kwietnia o g. 18:00. Wystawa będzie czynna do 14 maja 2014r

Visual Dance - sztuka inspirowana tańcem - Galeria DAP3
Mottem wystawy „Visual Dance” mogą być słowa Krzysztof Pastora - Dyrektora Polskiego Baletu Narodowego w Warszawie „Balet to sztuka totalna. Można nim opowiedzieć wszystko” .

Balet, taniec, ruch to również niezwykle interesujący temat w sztukach plastycznych dający twórcy ogromne możliwości wypowiedzi artystycznej. Temat piękny i trudny, może nawet podstępny, gdyż łatwo jest popaść w banał.

Na przestrzeni wieków temat tańca podejmowali najwięksi malarze i rzeźbiarze min: Magdalena Abakanowicz, Jean-Baptiste Carpeaux,  Maria Jarema, Henri Toulouse-Lautrec, Henri Matisse, Pablo Picasso, Auguste Rodin. Powstało wiele dzieł powszechnie znanych i lubianych. Szczególne miejsce w tym względzie zajmuje Edgar Degas. Artysta, który większość swych dzieł stworzył pod wpływem tańca, pokazując jego niezwykłość. Przekazał nam obraz baletu końca XIX wieku, malując i rzeźbiąc tancerki Opery Paryskiej zarówno te na scenie jak i za kulisami.
 
Dla artystów biorących udział w wystawie „Visual Dance” temat tańca i ruchu jest najczęściej tylko fragmentem ich twórczych działań. Artyści interpretują go w oparciu o własne doświadczenia i obserwacje, a u podstaw każdego stworzonego dzieła leży szczególne zainteresowanie twórcy tym tematem. Taniec,  to mowa ciała i duszy.  Dla artysty plastyka ciało tancerza w ruchu jest tworzywem, które modeluje i nadaje mu własną wizję i często poprzez skróty i uproszczenia osiąga niezwykłą ekspresję i ruch.
 
Na wystawie prezentowane są  obrazy, rzeźby, rysunki i grafiki, które powstały pod wpływem szeroko pojętej sztuki tańca i ruchu, bez ograniczeń twórców konkretnym tematem, czy sposobem wyrazu. Dzieła te, to często wynik inspiracji znanymi klasycznymi i nowoczesnymi przedstawieniami baletowymi, ale również kompozycje nie nawiązujące do konkretnych spektakli, ale będące sumą wrażeń i odczuć powstałych po spojrzeniu okiem artysty plastyka na sztukę tańca. Wrażenia i emocje dają obraz niezwykle osobisty i prawdziwy, choć zwykle przetworzony, odległy od fotograficznego ujęcia tematu. To chyba oczywiste w obecnym czasie, w czasie gdy fotografia i film notują wszystko w sposób doskonały i nie ma potrzeby ich naśladowania.
 
Artyści  polscy i francuscy prezentują na wystawie prace w różnych technikach: malarstwa, rzeźby, ceramiki, grafiki i rysunku. Poprzez własne doświadczenia i obserwacje, własną wrażliwość wtajemniczają widza w świat tańca i ruchu, obszar, który prowadzony w różnych kierunkach staje się grą człowieka z czasem i przestrzenią.
 
„Visual Dance” jest  pierwszą w Polsce polsko-francuską wystawą o tematyce tańca i ruchu. W wystawie biorą udział członkowie Okręgu Warszawskiego  Związku Polskich Artystów Plastyków  -  Grupy Twórczej Art Visual Dance oraz członkowie Międzynarodowego Stowarzyszenia Malarzy i Rzeźbiarzy Tańca (l'Association des Peintres et Sculpteurs de la Danse Européens / APSDE) z siedzibą we Francji. Stowarzyszenie to od 1974 roku skupia liczną grupę artystów z wielu krajów Europy. Organizuje wystawy, w tym Biennale (w przygotowaniu już XVIII). Do  APSDE  od wielu lat należą również polscy artyści, członkowie OW ZPAP, inicjatorzy obecnej wystawy:  Wanda Badowska-Twarowska, Anna Wszyndybył i Alina Dorada-Krawczyk . Przez szereg lat do APSDE należała również nieżyjąca już polska tancerka i rzeźbiarka, członek OW ZPAP, Danuta Kwapiszewska.
 
W 2007 r. z inicjatywy Wandy Badowskiej-Twarowskiej i Anny Wszyndybył przy OW ZPAP powstał Klub Miłośników Sztuki Tańca i Baletu,  a następnie Grupa Twórcza Art Visual Dance, o profilu zbliżonym do profilu APSDE. Grupa ta ma już na swym koncie kilka wystaw. Obecna wystawa jest próbą nawiązania stałej współpracy pomiędzy artystami z Polski i Francji , którzy zajmują się w swojej twórczości tematyką tańca i ruchu.

W sztuce współczesnej coraz częściej występuje zjawisko integracji, przenikania różnych dziedzin sztuki. Świadomi tego artyści Art Visual Dance podejmują współpracę i tworzą projekty interdyscyplinarne razem z tancerzami performerami  Filipem Jędruchem,  Moniką Kionką, Magdaleną Żmudą, artystą pantomimy Elżbietą Pastecką, i inn.. . Przy realizacji swoich wystaw członkowie grupy Art Visual Dance współpracują ze Stowarzyszeniem Rozwoju Edukacji Kulturalnej i Sztuki Artbale.
 

Szczególna ranga wystawy Grupy Twórczej Art Visual Dance i l'Association des Peintres et Sculpteurs de la Danse Européens podkreślona jest przez obecność na wernisażu Gościa Honorowego - Ewy Głowackiej, wybitnej polskiej tancerki, wieloletniej pierwszej tancerki Teatru Wielkiego w Warszawie. Dziękujemy za tę obecność.

 
Kurator wystawy
Wanda Badowska - Twarowska


 

Kuba Janyst - ​Bestial Total Brutal - GALERIA DAP 22
AKTUALNOŚCI 2014 - wystawa zbiorowa sekcji malarstwa OW ZPAP
Nagrodę im. Jana Cybisa za rok 2013 otrzymała JADWIGA SAWICKA
RAJMUND ZIEMSKI | malarstwo - lata 60 - Galeria DAP
II Festiwal Sztuki Young at Art w Domu Plastyka - relacje
ABAKANOWICZ? ABAKANOWICZ! w Galerii DAP
 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.