Dzisiaj jest: 24.10.2019, imieniny: Arety, Marty, Marcina

Otello Verdiego na żywo z Neapolu 22 kwietnia w Multikinie!

Dodano: 6 lat temu Czytane: 2157

22 kwietnia Multikino zaprasza na niezwykłe wydarzenie - transmisje opery „Otello” Giuseppe Verdiego ze słynnego Teatru San Carlo we włoskim Neapolu. 2 podwójne wejściówki do odebrania już wkrótce...

Otello Verdiego na żywo z Neapolu 22 kwietnia w Multikinie!

„Otello” Verdiego na żywo z Neapolu 22 kwietnia w Multikinie!


22 kwietnia Multikino zaprasza na niezwykłe wydarzenie - transmisje opery „Otello” Giuseppe Verdiego ze słynnego Teatru San Carlo we włoskim Neapolu. W roli głównej widzowie zobaczą Marco Bertiego. Opera wystawiana jest w nowej inscenizacji w koprodukcji z Teatrem Massimo z Palermo.
 
Po bardzo długiej przerwie, bo aż po piętnastu latach od premiery Aidy w 1871 roku, Verdi zainspirowany arcydziełem Williama Szekspira, powrócił do komponowania i napisał operę Otello. To jeden z ostatnich triumfów włoskiego Mistrza, który niewątpliwie poruszył światem muzycznym i przyniósł syntezę swojego stylu, zbliżającego się do niektórych założeń dramatu muzycznego Wagnera.  Wspaniała muzyka, pierwowzór literacki i znakomite libretto pozwalają na nowo ujrzeć tragedię Desdemony i Otella, padających ofiarą intryg podstępnego Jagona.  Teatr San Carlo w Neapolu stwarza wyjątkową okazję do ponownego odkrycia arcydzieła Verdiego, dając nowe światło na jeden z najbardziej poruszających dramatów, realizujący potrzebę odkrywania głębi duszy człowieka.
 
Transmisja opery „Otello” z Teatru San Carlo w Neapolu odbędzie się w czwartek
22 kwietnia o godzinie 20:30 w 7 kinach sieci Multikino: Gdańsk, Gdynia, Łódź (Silver Screen), Poznań Stary Browar, Szczecin, Warszawa Ursynów oraz Wrocław Arkady Wrocławskie.
 

Bilety:
Gdańsk, Gdynia, Łódź, Poznań Stary Browar, Szczecin, Wrocław Arkady Wrocławskie:


40 zł - bilet normalny
32 zł - bilet ulgowy (dla uczniów i studentów z ważną legitymacją) 
30 zł - bilet grupowy (dla grup zorganizowanych powyżej 15 osób)

Warszawa Ursynów:

45 zł - bilet normalny 
35 zł - bilet ulgowy (dla uczniów i studentów z ważną legitymacją)
30 zł - Bilet grupowy (dla grup zorganizowanych powyżej 15 osób)
 
Bilety normalne i ulgowe można nabyć w kasach kin oraz online.
 
Bilety grupowe u specjalistów ds. rezerwacji grupowej w poszczególnych kinach
(telefony kom.: pon. – pt., 9.00 – 17.00):
 
Multikino Gdańsk, al. Zwycięstwa 14; tel.: 58 765 93 24, tel. kom.: +48 502 555 736
Multikino Gdynia, ul. Waszyngtona 21, tel.: 58 765 96 24, tel. kom.: +48 513 111 858
 
Łódź (Silver Screen), ul. Piłsudskiego 5, tel.: 42 232 72 24, +48 513 111 877
Multikino Poznań Stary Browar, ul. Półwiejska 42 (C.H. Stary Browar),
tel.: 61 628 16 24, tel. kom.: +48 513 111 929
Multikino Szczecin, ul. Wyzwolenia 18-20 (C.H. Galaxy), tel.: 91 831 24 10,
tel. kom.: +48 502 555 991
Multikino Warszawa Ursynów, al. KEN 60, 02-777 Warszawa, tel.: 22 462 88 24,
tel. kom.: +48 513 111 967
Multikino Wrocław Arkady Wrocławskie, ul. Powstańców Śląskich 2-4, 53-333 Wrocław, tel.: 71 758 32 24, tel. kom.: +48 513 111 925
 
Bilety już w sprzedaży: www.multikino.pl  
 
 PREZENTY/ WEJŚCIÓWKI dla zarejestrowanych użytkowników i subskrybentów Newslettera Art Imperium.
 
Szczegóły pokazu:
Opera w 4 aktach, śpiewana po włosku.
Libretto: Arrigo Boito według Williama Szekspira
Muzyka: Giuseppe Verdi
Start transmisji: 20:30
Czas trwania: ok. 3 godzin
Przerwy: zgodnie z programem transmisji
Napisy: brak lub angielskie
 
Obsada:
 
Otello – Marco Berti
Desdemona – Lianna Haroutounian
Jagon – Roberto Frontali
Cassio – Alessandro Libreratore
Ludovico – Dario Russo
 
Produkcja:
 
Dyrygent – Nicola Luisotti
Reżyseria – Henning Brockhaus
Sceneria – Nicola Rubertelli
Chórmistrz – Salvatore Caputo
Orkiestra i chór – Teatr San Carlo
 
Streszczenie libretta:
 
Akt I
Cypr, koniec XV w. Zgromadzony przed zamkiem tłum z przerażeniem obserwuje burzę szalejącą na morzu. Z żywiołem walczy statek Otella - mauretańskiego rycerza w służbie Republiki Weneckiej. Kiedy w końcu statek szczęśliwie przybija do brzegu, powracający
z wyprawy wojennej Otello oznajmia zwycięstwo nad niewiernymi. Rozpoczyna się zabawa. Nie uczestniczą w niej jedynie Roderigo i Jago. Pierwszy, ponieważ zakochany jest bez wzajemności w Desdemonie, drugi przez zazdrość odkąd Otello mianował Cassia kapitanem. Jago szykuje zemstę. Postanawia upić Cassia, który ma słabą głowę, jednak ulega namową. Odurzony winem wszczyna awanturę z Roderigiem. Próbuje ich rozdzielić Montano, którego Cassio rani w walce. Przybywa Otello zaalarmowany przez Roderiga. Nakazuje wszystkim rozejść się, a Cassia pozbawia stopnia kapitana. Ottelo zostaje sam
z Desdemoną. Wspominają pierwsze chwile swej miłości, cieszą się szczęściem, potem objęci udają się na spoczynek (duet Gia nella notte densa).
 
Akt II
Sala zamkowa. Jago radzi, by Cassio poprosił Desdemonę o wstawiennictwo u Otella - to dalszy ciąg jego planu zemsty. Wierzy on, że zło, które czyni swą intrygę, jest wyrokiem przeznaczenia (monolog Credo in un Dio crudel). Widząc rozmowę Cassia z Desdemoną, prosi los, by przysłał tu Otella. I ten rzeczywiście nadchodzi. Jago wzbudza zazdrość Maura, pytając go, od jak dawna Cassio zna jego żonę. Jago radzi też wybadać Desdemonę, by potwierdzić lub odrzucić domysły o jej zdradzie.
Mieszkańcy Cypru przyszli z darami dla Desdemony. Ona prosi męża o łaskę dla Cassia. To wzbudza gniew Otella, który wyrywa z ręki Desdemony chustkę. Podnosi ją Emilia,
a Jago żąda, by ta mu ją oddała. Służąca obawia się, że nadciąga nieszczęście, jednak oddaje mu chustkę. Otello coraz bardziej przekonany jest o winie żony. Jago pozornie usiłuje go uspokoić, w rzeczywistości podsyca zazdrość, opowiadając, jak Cassio przez sen wymawiał imię Desdemony. Dodaje też, że widział w jego rękach jej chustkę, podarunek od męża. Otello zapowiada zemstę, Jago mu wtóruje (duet Si pel ciel).

Akt III
Wielka sala zamkowa. Herold zapowiada przybycie statku z posłami weneckimi. Tymczasem Jago proponuje, by Otello podsłuchał jego rozmowę z Cassiem. Najpierw jednak Maur żąda od Desdemony, by pokazała podarowaną jej chustkę. Ona twierdzi, że ją zgubiła, a na dodatek wspomina imię Cassia. Otello wpada we wściekłość i obraża Desdemonę (duet Dio ti giocondi).

Jago przyprowadza Cassia, Otello się ukrywa. W sprytnie prowadzonej przez Jagona rozmowie Cassio opowiada o swojej ukochanej. Jest nią Bianca, ale ponieważ nie wymienia jej imienia, podsłuchujący Otello jest przekonany, że ten mówi o Desdemonie. Na dodatek Cassio pokazuje jej chustkę. To wystarczający dowód dla Otella, który nie słyszy już słów Cassia, mówiącego, że ktoś mu ją podrzucił. Otello zastanawia się, jak zabić Desdemonę. Radą służy mu Jago, którego Maur w podzięce za wierną służbę mianuje kapitanem.

Lodovico, przybyły na czele delegacji posłów z Wenecji, przekazuje pozdrowienia od doży dla zwycięskiego Otella, ale pyta też o Cassia. Gdy Desdemona znów się za nim wstawia, wywołuje kolejny gniew swego męża. Herold przyprowadza jednak Cassia, bo Otello musi oznajmić mu rozkazy otrzymane w liście od doży: Otello ma wrócić do Wenecji, a jego następcą został mianowany Cassio. Maur nie panuje już nad sobą, rzuca Desdemonę na ziemię, rozkazuje wszystkim odejść i sam pada zemdlony. Jago cieszy się swoim triumfem.


Akt IV
Sypialnia Desdemony. Żona Otella szykuje się do snu, pomaga jej Emilia. Desdemona wspomina piosenkę o wierzbie, którą w dzieciństwie nuciła służąca jej matki, prosta dziewczyna porzucona przez ukochanego (aria Piangea cantando). Gdy zostaje sama, modli się (aria Ave Maria). Wchodzi Otello i żąda, by wyznała wszystkie grzechy. Desdemona zaprzecza, że kocha Cassia, mówi też, że nie podarowała mu chustki. Prosi męża, że gdyby go wezwał, a ten z pewnością wszystko by wyjaśnił. Ale Otello oświadcza, że Cassio nie żyje i że na żonę też wydał wyrok - dusi Desdemonę. Przerażona Emilia wzywa pomocy. Kiedy wszyscy nadbiegają, postanawia powiedzieć prawdę, mimo że Jago usiłuje ją powstrzymać, wyjawia, że to Jago zabrał chustkę Desdemony. Cassio dodaje, że znalazł ją podrzuconą w swoim domu, Montano zaś wie od Roderiga, że całą intrygę uknuł Jago. Otello przerażony swoim czynem, przebija się mieczem.
 
Organizator: Multikino S.A.
Producent: Teatro San Carlo di Napoli, Rising Alternative, RAI
Dystrybutor: Rising Alternative
Nośnik / Technologia: Transmisja odbywa w jakości HD (High Definition, 5.1) z wykorzystaniem nowoczesnych technologii przekazu satelitarnego. Multikino natomiast nie odpowiada za zakłócenia, które mogą być spowodowane złymi warunkami atmosferycznymi (burza, śnieżyca etc.)
 
Patroni: Mediarun.pl, Tygodnik Przegląd, Miesięcznik Stolica, Trójmiasto.pl, Terazteatr.pl, Infomusic.pl, Polskamuza.eu, Opera.info.pl, Superstarsi.pl, Warsaw Insider oraz RMF Classic.
 
Mecenasem projektu „Opera i Balet HD w Multikinie” jest firma OSRAM.

 
Promocja! Wybrane kawy 15% taniej:
Wszystkich koneserów dobrego smaku zachęcamy do odwiedzenia naszych kawiarni, gdzie oferujemy doskonałą mieszankę 100% Arabica z segmentu Specialty Coffee.
Po okazaniu biletu na wydarzenie wybrane kawy 15% taniej. Zniżka dotyczy wybranych kaw 400 ml - latte, cappuccino, ice latte, americano.
 

 
***
 
Informacje o spółce Multikino:
Multikino jest pierwszym operatorem, który w 1998 roku uruchomił w Polsce kino wieloekranowe (multipleks). Od tego czasu Multikino wyznacza najwyższe standardy w budowie i prowadzeniu kin. Grupa prowadzi działalność w segmencie kinowym i dystrybucji filmów. Multikino jest operatorem 31 kin w 25 miastach Polski z łączną liczbą 253 ekranów i 53 716 miejscami. W sierpniu 2007 r. Multikino otworzyło wyjątkowe kino w centrum handlowym Złote Tarasy w Warszawie. Obiekt składa się z 8 nowoczesnych sal, w tym Sali Premierowej na 777 osób, wyposażonej w projektory cyfrowe Barco DP 4K, fenomenalny system dźwięku Martin Audio i największy w Europie ekran przystosowany do projekcji cyfrowej (prawie 300 m2). W sierpniu 2010 roku Grupa otworzyła pierwsze kino za granicą w Rydze (8 ekranów i 1620 miejsc), a we wrześniu w Wilnie (7 ekranów i 1547 miejsca). Multikino to więcej niż kino! To największe premiery filmowe oraz koncerty, maratony, transmisje sportowe, Opery HD, Kino na obcasach, Multibabykino i wiele więcej. Multikino to także oryginalna sieć kawiarni Cavablanca Cinema Cafe. Od lat Multikino jest partnerem najważniejszych festiwali filmowych w Polsce w tym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Camerimage i Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Multikino jest w gronie światowych liderów kinowej cyfryzacji, dzięki wyposażeniu sal kinowych w projektory firmy BARCO i systemy do  projekcji  trójwymiarowej Dolby 3D. Sieć z powodzeniem prezentuje w technologii 3D: filmy, koncerty, wydarzenia sportowe, opery oraz balet. Multikino jest liderem cyfryzacji w Europie czyli technologicznego i jakościowego przełomu w branży kinowej.
 
 
Źródło: Multikino
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.