Dzisiaj jest: 22.9.2019, imieniny: Maury, Milany, Tomasza

Sztuka nie tylko na ścianę czyli designerskie stoły, żywica

Dodano: 6 lat temu Czytane: 3469

Sztuka nie tylko na ścianę czyli designerskie stoły, żywica i Pracownia na Pradze. Wywiad z Markiem Sułkiem – Stolarnia Design.

Sztuka nie tylko na ścianę czyli designerskie stoły, żywica

Sztuka nie tylko na ścianę czyli designerskie stoły, żywica i Pracownia na Pradze.

Wywiad z Markiem Sułkiem – Stolarnia Design


Magda Woźniak:

Sztuka na stołach, to coś nowego, oryginalnego i unikatowego. Skąd pomysł, by stworzyć Stolarnię Design?

 

Marek Sułek

Stolarnia Design powstała z chęci wrzucenia sztuki w życie codzienne. Z potrzeby kreacji na zwykłych, użytkowych przedmiotach. Jesteśmy częścią pracowni na warszawskiej Pradze, w której tworzona jest sztuka: -obrazy, rzeźby, fotografii. Obraz nie musi jednak wisieć na ścianie, może towarzyszyć nam przy codziennych czynnościach. Stolarnia Design oferuje ręcznie tworzone, artystyczne blaty, które zabezpieczone są żywicą syntetyczną.
Tworzymy stoły niepowtarzalne i pojedyncze. Jesteśmy również otwarci na sugestie zamawiających. Chcemy, by stół pasował nie tylko do wnętrza, ale także do osobowości.
 

Magda Woźniak:

W jaki sposób powstają stoły w Stolarnia Design?


Marek Sułek

ST Design nie jest warsztatem ale jest pracownią twórczą, – tak naprawdę powstają tu same blaty oraz oczywiście projekty stołów. Kompozycje na blatach pokrywane są odpowiednią warstwą żywicy syntetycznej, która utwardzana jest termicznie. Dzięki temu blaty są trwałe i posiadają odpowiednią powierzchnię – błyszczącą, matową, lub taką która imituje kamień lub szkliwo. Reszta stołu, czyli konstrukcje nóg  produkowane są w stolarniach, lub w pracowniach ślusarskich
 

Magda Woźniak:

Skąd czerpiesz pomysły wzorów, które pojawiają się na stołach?

 
Marek Sułek

Moje działania łączą design z rzeźbą, malarstwem, fotografią i grafiką. Na blatach pojawiają się zarówno fotografie m.in. z serii Reretro ( czarno-białe fotografie osób i architektury  głównie z Nowego Jorku) jak i moje grafiki i obrazy.
Ostatnio, na przykład, zainspirowały mnie dzieci. Utrwaliłem na blacie prace namalowane kredkami świecowymi oraz flamastrami. Powstały bardzo ciekawe, bezpretensjonalne kompozycje . Jak widać inspiracje można czerpać z różnych źródeł.
 

Magda Woźniak:

Gdzie można obejrzeć Twoje stoły?


Marek Sułek

Znajdują się one np. w warszawskim Teatrze Syrena, klubie ,,Znośna Lekkość Bytu”, oraz gościnnie w klubokawiarni ,,Między Nami”. Można przy nich usiąść, wypić kawę, pogadać. Stoły znajdują się także w mojej pracowni na warszawskiej Pradze, do której serdecznie zapraszam. Można tu zobaczyć także inne prace – obrazy, fotografie czy rzeźby.
Zapraszam na naszą stronę internetową www.stolystolarniadesign.pl, gdzie można znaleźć kilkadziesiąt wzorów stołów. W przyszłości przymierzamy się do prezentacji w Mito Art Gallery a także do udziału w lipcowym Festiwalu Designu w Gdyni.
 

Magda Woźniak:

Zajmujesz się także malarstwem, fotografią, rzeźbą i scenografią. Skąd w Tobie tyle energii?


Marek Sułek

Zawsze miałem nadmiar  pomysłów i tworzyłem kilka prac równolegle. Już w czasie studiów na warszawskiej ASP czy w amsterdamskiej Rietveld Academy działałem na kilku wydziałach równocześnie. Maluję, fotografuję, projektuję, tworzę prace przestrzenne – rzeźby, instalacje, obiekty. Taka już moja natura.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.