Dzisiaj jest: 19.4.2019, imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

Edyta Dzierż - W oparach koloru, GALERIA (-1), Kompas Sztuki

Dodano: 6 lat temu Czytane: 2252 Autor:

Wernisaż & Performance obraz_dźwięk_światło 31 lipca 2013 o godz. 19:00, wystawa trwa do 01.09.2013, GALERIA (-1) Polskiego...

Edyta Dzierż - W oparach koloru, GALERIA (-1), Kompas Sztuki

EDYTA DZIERŻ - W oparach koloru

Wernisaż & Performance obraz_dźwięk_światło

Kurator wystawy: Kama Zboralska

31 lipca 2013 o godz. 19:00 wystawa trwa do 01.09.2013
GALERIA (-1) Polskiego Komitetu Olimpijskiego Centrum Olimpijskie, Ul. Wybrzeże Gdyńskie 4, WARSZAWA
 

Edyta Dzierż

Studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2004 r. dyplom z malarstwa pt. ”Pejzaż” w pracowni prof. Mariana Czapli. Aneks z malarstwa ściennego w pracowni prof. E. Tarkowskiego - ”Przemienienie Pańskie”, mozaika, Ołtarz Dolnego Kościoła M. B. Wspom. Wiernych, ul. Conrada7, Warszawa (realizacja wspólna). W latach 2000 - 2002 specjalizacja z rzeźby w pracowni prof. Gustawa Zemły. W 2007 Finalistka Konkursu Fundacji im. Franciszki Eibisch "Malarstwo" w Galerii Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie. W latach 2007/2008 laureatka nagród i wyróżnień w konkursu „Obraz Sezonu i Rzeźba Sezonu w Warszawie”.

Edyta Dzierż - artysta malarz. Artystka jest w Rankingu Rzeczpospolitej - Kompas Młodej Sztuki 2008/2010/2012 rok. [www.kompasmlodejsztuki.pl]. Współtworzy PRACOWNIĘ 23 na warszawskiej Pradze. Od 2010 roku działa w Zarządzie Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. W 2012 roku, przy OW ZPAP współorganizuje interdyscyplinarną grupę artystyczną Młodzi Sztuką - Young At Art, która liczy już niemal 100 artystów. W grudniu 2012 roku wraz z grupą zostaje objęta stałym Patronatem - Artistic Guarantee of Art Imperium. Wystawia indywidualnie i zbiorowo w kraju i za granicą. Tworzy autorskie projekty artystyczne a także działa jako organizator, kurator wystaw/projektów ogólnopolskich promujących sztukę współczesną. Zajmuje się malarstwem, technikami ściennymi (mozaika, sgraffito, fresk), live painting, performance (malarstwo-światło-dźwięk).

NATURA to mój stymulator malarskiego poznania, twórczych impulsów (koloru, formy, światła, faktury, relacji przestrzennych). To jej bogactwo różnorodnych aluzji prowokuje mnie! Zmusza do koncentracji i tworzenia kolejnych, innych, nowych jakości - obrazów. Buduję je: mocnym kolorem – dynamiczną kreską - płaską plamą barwną – szorstką fakturą - biologicznie zmodyfikowaną konsystencją farby. To dzięki naturze, jej regularności, powtarzalności, kojarzę abstrakty i realne odniesienia w obrazy, w które uwikłany jest człowiek. KOLOR to istota malarstwa! To wyraz energii, która oddziałuje 1na widza oraz przestrzeń, w którą wkracza razem z nami. Kolorem chcę uderzać w widza z impetem - oddziaływać na kształt rytmów, dźwięków - obraz brzmi! W czasie live painting, performance (obraz-dźwięk-światło) widz wchłania moje myśli, idee, ślady, znaki, słowa, dźwięki, energię…!”
 
W twórczości bliskie jest mi pojęcie ‘synestezja’. Wyraża się ono u mnie w poszukiwaniach i określaniu związków między malarstwem/obrazem, dźwiękiem i światłem.W moje malarstwo i każde działanie na żywo wpisana jest koncentracja i zaangażowanie. Zmysł: wzroku, dotyku, słuchu, węchu, smaku przenikają się, uzupełniają się i wizualizują. Jest to spotkanie (artystki i odbiorcy, człowieka z człowiekiem), tworzenie, improwizacja i odkrywanie: indywidualnych i wspólnych emocji i energii.
 
Określone jakości (kolor, dźwięk, ruch, światło/cień, przestrzeń) poruszają zmysły i wywołują konkretne skojarzenia, emocje... przyjemne lub nieprzyjemne, bliskie nam lub dalekie, obce i dziwne, ciepłe lub zimne, oczekiwane lub zaskakujące! Odbiorca obcując z moimi rzeczywisto-abstrakcyjnymi obrazami i dźwiękami podświadomie zestraja się z nimi. Współodczuwa dynamikę i energię: koloru, dźwięku, światła, formy, kształtu, faktury, zapachu (farby olejnej/akrylowej, rozpuszczalnika)…
 
„Farba jest pożywieniem dla ciała i duszy - oczu i rozumu” /J. Cybis/.
„Sztuka jest wycinkiem rzeczywistości widzianym przez temperament artysty” /E. Zola/
„Artysto, twórz, nie gadaj!” /J. W. Goethe

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.