Dzisiaj jest: 23.10.2018, imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna

Wilkonie i Struktury - wystawa Józefa Wilkonia i Inez Krupińskiej

Dodano: 5 lat temu Czytane: 3270

WILKONIE i STRUKTURY, czyli wystawa Józefa Wilkonia i Inez Krupińskiej w Arttrakcie, we Wrocławiu

Wilkonie i Struktury - wystawa Józefa Wilkonia i Inez Krupińskiej

“Wilkonie” i “Struktury”, czyli wystawa Józefa Wilkonia i Inez Krupińskiej w “Arttrakcie”


Dwójka   artystów,   dla   których   inspiracją   jest   świat   zwierząt   widziany   oczami   dzieci, zaprezentuje wybór swoich najciekawszych prac podczas wystawy w Galerii Sztuki Współczesnej „Arttrakt”.  Będą jej towarzyszyły specjalnej warsztaty dla najmłodszych. Wystawa, którą od 7 marca będzie prezentowała galeria „Arttrakt”, to przede wszystkim wybór ilustracji książkowych   i   scenografii   teatralnych   Józefa   Wilkonia   i   Inez   Krupińskiej.   Zobaczymy   czarujący   świat zwierząt, który artyści przedstawiają tak, jak widzą  go dzieci. 
 

Józef  Wilkoń,

to  znany  i  wielokrotnie  nagradzany  ilustrator   i grafik.  W  jego  pracach można  odnaleźć przede wszystkim chęć oddania czułości, jaka towarzyszy dzieciom podczas ich kontaktu ze zwierzętami. Artysta   bardzo   często   upraszcza   sposoby   przedstawiania   czworonogów,   dzięki   czemu   nie   są   one postaciami   z   obcego   świata,   ale   sprawiają   wrażenie   stworzeń   nam   bliskich.   Co   ważne,   zasadniczo skierowane do dzieci prace Wilkonia posiadają w sobie urok, który działa również na dorosłych. 
Inez Krupińska to artystka o szerokim spektrum zainteresowań. Zajmuje się  rzeźbą, aranżacją wnętrz, grafiką książkową, ilustracjami, ale również projektowaniem lalek, kostiumów i scenografii teatralnej. Wszystkie te działania można określić wspólnym mianem, jakim jest projektowanie przestrzeni, czyli chęci stworzenia z pomieszczenia osobnego świata, będącego królestwem dziecięcej wyobraźni.

Dzień po otwarciu wystawy Józef Wilkoń poprowadzi dla dzieci warsztaty malowania.


Projekt wystawy zrodził się w Teatrze Lalek we Wrocławiu na spektaklu p.t. „ Co krokodyl jada na obiad?”- w adaptacji Jarosława Kiliana, na motywach Takich sobie bajeczek Rudyarda Kiplinga,  scenografia – Inez Krupińska  oraz marionetki-lalki-rzeźby – Józefa Wilkonia. Dwuczłonowy tytuł wystawy wprowadza nas  w świat artystyczny Józefa Wilkonia i Inez Krupińskiej. Temat „Wilkonie” to odnoszenie się do pełnej  twórczości Józefa Wilkonia, gdzie historia sztuki,  na pozór -prosta linia oraz barwa obrysowują postaci zwierząt – w tym wypadku koni.  Świat Józefa to pokaz ilustracji nie tylko skierowanej do dziecka ale do każdego odbiorcy, to świat pełen fantazji i naiwnej formy. Józef Wilkoń ciągle zadziwia nas swoją linią i pracowitością, podczas wystawy w Galerii ART.TRAKT Wrocław będzie można zobaczyć choć małą odsłonę twórczości  tego artysty. Tłem dla prac, niczym symbioza artystyczna – to StrukturyInez Krupińskiej - scenograf, artystka, która pewną ręką wypełnia biel płótna - czystą plamą barwną, w pozornym nieładzie linii i plam.
Podczas spektaklu w Teatrze Lalek narodził się pomysł kolejnego połączenia tych dwóch twórców, ale już jako dwie postawy artystyczne, które stanowią dla siebie kontrast jak i uzupełnienie. 

Kurator wystawy  Irmina Dubaniowska- Kutek
MGR HISTORII SZTUKI 
 

Wilkonie – Józef Wilkoń, Struktury – Inez Krupińska

7-21 marca 2014
wernisaż: 7 marca (piątek), godz. 19:00
warsztaty dla dzieci:8 marca 15:30  (cena: 10 zł)
Kuratorzy: Ida Smakosz-Hankiewicz, Irmina Dubaniowska-Kutek i Inez Krupińska
Galeria Sztuki „Arttrakt”
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1, Wrocław
godziny otwarcia: wtorek-piątek 14:00-18:00 i sobota 11:00-15:00
www.arttrakt.pl

Patronat Medialny Art Imperium 
Źródło: Irmina Dubaniowska-Kutek
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.