Dzisiaj jest: 27.3.2019, imieniny: Ernesta, Jana, Marka

RAJMUND ZIEMSKI | malarstwo - lata 60 - Galeria DAP

Dodano: 5 lat temu Czytane: 4078

RAJMUND ZIEMSKI | malarstwo - lata 60. 26.02 - 16.03.2014 r. | GALERIA DAP DOM ARTYSTY PLASTYKA | MAZOWIECKA 11A | WARSZAWA

RAJMUND ZIEMSKI | malarstwo - lata 60 - Galeria DAP
RAJMUND ZIEMSKI | malarstwo - lata 60.
26.02 - 16.03.2014 r. | GALERIA DAP
DOM ARTYSTY PLASTYKA | MAZOWIECKA 11A | WARSZAWA
Wernisa
ż: 25 lutego 2014 r. | g. 18.00.
 
Pracownia Rajmunda Ziemskiego mieści się na ostatnim piętrze kamienicy u styku Jerozolimskich z Kruczą i jest miejscem, w którym czas płynie własnym rytmem. Krótkim, wąskim korytarzem, mijając część mieszkalną, trafia się do wysokiego pokoju, w którym tworzył. Na ścianie wzdłuż wejścia stoi niewielka biblioteczka, stolik, zdolny pomieścić papiery z notatkami, kawę i dwie popielniczki; przy stoliku stoją trzy fotele: jeden dla Pani Krystyny, jeden dla gościa i trzeci, kawałek dalej,  „po Rajmundzie”. Jest komputer – centrum operacyjne wszystkich wystaw artysty po roku 2005, sztaluga lub dwie, no i są obrazy. Setki lub bez mała tysiące, wszędzie, pod ścianami, w korytarzach, przy regałach… te skumulowane pod antresolą tworzą własny system korytarzy i przejść; żeby dostać się do jednych – zastawić trzeba inne, żeby zobaczyć jeden w całości, trzeba robić przemeblowanie. A jednak wszystkie stoją ułożone datami, cyklami, w wojskowym porządku, wszystkie są zreprodukowane, opisane na płótnach i w katalogowym spisie. A wszystko to pomimo regularnych wizyt (lub właśnie dzięki nim) kuratorów, krytyków, studentów, którym obrazy trzeba pokazać, a na których, prócz samej sztuki, czeka jeszcze bezmiar opowieści i anegdot. Ogrom pracy, potrzebny do ogarnięcia tak potężnej spuścizny i ubrania tej spuścizny w tak ciepłe i ludzkie oblicze zestawić można chyba tylko z ogromem pracy potrzebnym do tego, by tak ogromną spuściznę po sobie zostawić.
Z całej kolekcji, liczącej – jako się rzekło – bez mała tysiąc prac olejnych (kto zliczy, ile jest rysunków i gwaszy?) trudno jest wybrać jakiś ekstrakt, bo sama synteza tak rozległego materiału mogłaby być przedmiotem kilku przynajmniej wystaw. Ziemski pracował cyklami, stale podważał swoje dotychczasowe rozwiązania szukając nowych i choć poetykę jego płócien rozpoznać można z łatwością, to jednak formy i  znaki, które się na nich pojawiają są z cyklu na cykl osobne.

Rajmund Ziemski - 1959 - Znaki - olej na płótnie, 64 x 149 cm


Zawęziliśmy więc obszar zainteresowań do lat 60., choć potraktowaliśmy je jako cezurę artystyczną, nie kalendarzową. Odnajdziecie Państwo w naszym wyborze kilka prac z roku 1959, jest i kilka z 1971, wszystkie jednak wytyczają obszar artystycznych poszukiwań Rajmunda Ziemskiego z czasów definiowania się sztuki współczesnej w Polsce.

W 1979 roku Rajmund Ziemski otrzymał Nagrodę im. Jana Cybisa, przyznawaną za całokształt osiągnięć malarskich. Nagrodę tę cenił sobie ponad inne wyróżnienia. Wystawa, która towarzyszyła Nagrodzie była ostatnią wystawę Rajmunda Ziemskiego w Domu Artysty Plastyka, mija więc równych 35 lat od czasu, kiedy jego dzieła zagościły na tych ścianach. Wystawa „Rajmund Ziemski – malarstwo lata 60.” jest próbą nadrobienia tej zaległości wobec artysty, który swoje powinności akademickie i swoją działalność związkową traktował równie poważnie, jak swoje malarstwo.
Piotr Jędrzejowski

Rajmund Ziemski - 1969 - Pejzaz 20x69 - olej na płótnie, 80 x 120. 

 

Rajmund Ziemski,

urodził się 30 sierpnia 1930 roku w Radomiu. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie, następnie zaś podjął studia w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w roku 1955 otrzymał dyplom z wyróżnieniem. Po trzech latach aspirantury został asystentem prof. Jana Cybisa. Pierwszą znaczącą wystawą, w jakiej brał udział, była słynna ekspozycja w warszawskim Arsenale (1955), będąca przełomową prezentacją sztuki młodych artystów zbuntowanych przeciwko obowiązującej wówczas doktrynie socrealizmu.
Z Akademią Sztuk Pięknych związał się na stałe, przechodząc długą drogę zawodową nauczyciela akademickiego. W 1983 uzyskał stopień profesora nadzwyczajnego, a w 1990 profesora zwyczajnego. Na Wydziale Malarstwa ASP prowadził samodzielną pracownię, kształcąc wielu zdolnych i znanych dzisiaj artystów malarzy.
Obok pracy pedagogicznej zaangażowany był w pracę społeczną w Związku Polskich Artystów Plastyków, pełniąc wiele odpowiedzialnych funkcji, m.in. na przełomie lat sześćdziesiątych przez dwie kadencje sekretarza generalnego ZPAP.
Jest laureatem wielu prestiżowych nagród. Jedną z tych, które cenił sobie najwyżej, była Nagroda im. Jana Cybisa przyznana artyście w roku 1978.
Najważniejsza jednak dla Rajmunda Ziemskiego była własna twórczość – o jego aktywności na tym polu  świadczy duża liczba wystaw indywidualnych, a także uczestnictwo w wielu pokazach zbiorowych.
Zmarł 5 sierpnia 2005 roku.

Rajmund Ziemski - 1969 - Pejzaz 24x69 - olej, akryl na płótnie, 151 x 111

Patronat Medialny Art Imperium 

Źródło: OW ZPAP
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.