Dzisiaj jest: 24.3.2019, imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna

Kobieta i Chaos - Jerzy Treit w Galerii SCHODY

Dodano: 5 lat temu Czytane: 2829 Autor:

Na wystawę malarstwa Jerzego Treita zapraszamy od 6 do 17.03.2014r, do Galerii Schody, ul. Nowy Świat 39 w Warszawie.

Kobieta i Chaos - Jerzy Treit w Galerii SCHODY

„Kobieta i chaos” - wystawa malarstwa Jerzego Treita

Galeria Schody, ul Nowy Świat 39 w Warszawie

Prezentowane podczas wystawy dzieła, to wybrane obrazy  Jerzego Treita  min. z cykli malarskich : „Niepojętny..” ( „Sans issue”), „Dreszcze”, „Wczoraj”, „Treitomachia”, „Owoce”, ”On air”.

Zagłębiając się w twórczość  Treita wchodzimy w świat niezwykłych barw, intensywnych  jak ładunek emocji bijący  z płócien, zapadających głęboko w pamięć. Wrze z nich świadoma kobiecość, erotyzm. Kobiety, niczym Olimpia Maneta rzucają odważne spojrzenia , bez cienia wstydu swoją seksualnością,  z której potrafią czerpać satysfakcję. Wywołując u widza chaos, wyciągając na światło dzienne jego ukryte pragnienia.  A jednocześnie są tak dalekie, wręcz nieobecne, nieosiągalne, jakby  zagłębione                           we własnym świecie, myślach, co jeszcze bardziej potęguje pragnienie zdobycia zakazanego owocu. Nie bez znaczenia, jak stemple, pojawiają się na płótnach koty , to symbole kobiecej zmysłowości i seksualności. Dodatkowym wplotem w tym warkoczu z erotyki i oddalenia jest motyw czaszki. Połączenie czaszek z  kotami, kobiecym ciałem zastanawia, czy mają przypominać, niczym w średniowieczu oraz  baroku  o śmierci, przemijaniu, ulotności życia   czy też są symbolem chłodnej bezwzględności, odwagi, trofeum.

Jerzy Treit, Sans issue 2, 70x70cm, olej na płótnie, 2013r.


Jerzy Treit

Absolwent PLSP w Zakopanem. W 1991 roku rozpoczął studia historii sztuki na Katolickim Uniwersytecie w Lublinie, gdzie założył GALERIĘ 1. W 1992 roku wyjechał na stypendium artystyczne Amerykańskiej Fundacji Evy Aeppli, do Paryża. Poznał tam samą Evę Aeppli, szwajcarską malarkę i rzeźbiarkę, Daniela Spoerri oraz Jean-Yves Mocka – krytyka sztuki związanego między innymi z Centrum Pompidou w Paryżu.  Jest członkiem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich oraz interdyscyplinarnej grupy artystycznej Młodzi Sztuką działającej przy Związku Polskich Artystów Plastyków O/Warszawski.  Podejmowane przez artystę tematy realizowane są za pomocą różnych form twórczej aktywności – malarstwa, rzeźby, grafiki oraz poezji, którą często wplata w swe prace malarskie. Jego technika jest nierzadko autorska, eksperymentalna, tworzy ciekawe połączenie różnych rodzajów  farb, sprejów,  faktur  z elementami liternictwa, eksperymentuje z podłożem (obrazy na plexi i metalu).

Jerzy Treit ma na swoim koncie kilkadziesiąt wystaw w kraju i zagranicą, a jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych na całym świecie, m.in. we Francji, Niemczech, Szwajcarii i Polsce.

Jest niczym malarz duszy kobiecej, tworzący studium jej natury.
Joanna Dąbrowska
 
 
Wernisaż wystawy 05.03.2014 o godz. 19:00.
Wystawa trwać będzie do 17.03.2014r.

Kurator wystawy: Joanna Dąbrowska
Wystawa organizowana jest przez Art Show Galeria


Zapach cynamonu w pomarańczowej farbie - Jerzy Treit
O malarstwie Jerzego Treita – Arkadiusz Zakęs – dramaturg, pisarz
Elle - anatomia malarstwa - Jerzy Treit - art exhibition - video
Jerzy Treit - wernisaz wystawy akwarel i wieczor literacki - St. Praga, Warszawa - video

Patronat Medialny Art Imperium 

Źródło: Art Show Galeria
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.