Dzisiaj jest: 19.9.2019, imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda

Tomasz Chudzik, Krzysztof Kopeć, Witold Zaręba - Miejska Galeria Sztuki MM w Chorzowie

Dodano: 6 lat temu Czytane: 3762

Konfrontacja - Kontynuacja - Miejska Galeria Sztuki MM w Chorzowie, 07 - 28.01.2014 r, Tomasz Chudzik, Krzysztof Kopeć, Witold Zaręba - malarstwo, rysunek, grafika

Tomasz Chudzik, Krzysztof Kopeć, Witold Zaręba - Miejska Galeria Sztuki MM w Chorzowie

Miejska Galeria Sztuki MM w Chorzowie, w dniach  07 - 28 stycznia 2014 r., zaprasza na  wystawę Konfrontacja - Kontynuacja

malarstwo, rysunek, grafika

Tomasz Chudzik, Krzysztof Kopeć, Witold Zaręba

wernisaż 7 stycznia (wtorek) 2014 roku o godzinie 17.00
 
Projekt wystawy pt. Konfrontacja – Kontynuacja jest próbą skonfrontowania trzech postaw twórczych i trzech warsztatów: graficznego, malarskiego i rysunkowego, których wspólnym mianownikiem jest pamięć. Jej nośnikami są kolekcje zdjęć, ilustracje książkowe, dawne pomoce naukowe, gromadzone przedmioty o silnym ładunku emocjonalnym, a także otaczające nas “okruchy codzienności”, których czasoprzestrzeń jest równie fascynująca co zagadkowa.  Przedmioty te, będące często “odpadem cywilizacyjnym”, pełne dramatyzmu i nostalgii, stanowią zapis pokoleń, do których należały, a także łącznik z minionym. Obiekty te wchodzą ponownie w obieg twórczy, stając się spoiwem przeszłości z teraźniejszością.
 
Grafiki Witolda wydobywają warstwę emocjonalną ukrytą w starych fotografiach i pamiątkach. Autor kontrastuje ją z uczuciami współczesnego człowieka, pobudzając odbiorcę do osobistych refleksji. Różnorodne zestawienia form i struktur graficznych wydobywają tkankę semantyczną zawartą w jego obiektach kolekcjonerskich, przetwarzając ją w wyrafinowany autorski obraz graficzny, często o charakterze konceptualnym,
rozumiany jako forma przestrzenna.
 
Krzysztof wykorzystuje “odpryski” masowej produkcji przemysłowej cywilizacyjne, elementy pozornie bezużyteczne, pochyla się nad nimi i włącza w strukturę swoich obrazów.  Przywraca je ponownie w obieg materii, nadając im rangę tworzywa artystycznego. Ten specyficzny „recykling malarski” stanowi od lat jego wizytówkę. Autor tworzy wyważone i spokojne kompozycje malarskie, wypełnione materią zaczerpniętą z obserwacji natury.
 
Ciągłą inspiracją moich rysunków jest przestrzeń krajobrazu z pulsującą powierzchnią wody, przesyconą światłem, tworzącą mozaikę ulotnych struktur, w których ściśle koegzystują rytmy poziome z wertykalnymi, statycznymi obiektami i ich odbiciami w wodzie. Woda mająca niezwykłą zdolność zapamiętywania i przekształcania obrazu jest dla mnie niewyczerpanym źródłem inspiracji. Ostatnie cykle graficzno-rysunkowe odwołują się do wspomnień z dzieciństwa, do czasów szkolnych: ekscytujących eksponatów naukowych, ilustracji książkowych i książek gromadzonych przez rodziców - biologów.
 
Każdy z nas prezentuje jeden z warsztatów, który dominuje w jego twórczości, ukazując różne poetyki i sposoby interpretacji otaczającej nas natury związane z osobistym jej odczuwaniem oraz pamięcią. Wystawa to kontynuacja 20-letniej znajomości,  która zaczęła się w latach 90. ubiegłego wieku relacją asystent – studenci w Instytucie Plastyki obecnej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. To także kontynuacja drogi artystycznej każdego z nas oraz indywidualnych wyborów twórczych.

Tomasz Chudzik

 

Krzysztof Kopeć

Ur. w 1972 roku w Chorzowie. Studia w Instytucie Wychowania Artystycznego WSP w Częstochowie.
W 1999 roku dyplom ze specjalizacji malarstwa w pracowni prof. Wincentego Maszkowskiego.
W 2002 roku ukończone Podyplomowe Studium Rysunku i Malarstwa na ASP we Wrocławiu - specjalizacja malarstwa - pracownia u prof. Leszka Mickosia.
Od 2004 należy do Związku Polskich Artystów Plastyków.
Należy do interdyscyplinarnej grupy “Młodzi Sztuką”.
Udział w kilkudziesięciu wystawach w kraju i za granicą .

Wybrany do promocji projektu - rejsu dookoła świata promującego Polską Sztukę, Kulturę i Gospodarkę przez fundację Dumni Polską i Art Imperium.


Krzysztof Kopeć, Poza Przestrzeń, 100 x 130 cm. płótno, technika własna, 2012 r


Witold Zaręba

Ur. 1972 w Tarnowskich Górach. Dyplom w 1999 w Pracowni Druku Wypukłego prof. E. Zawadzkiej WSP w Częstochowie. W roku 2007 uzyskał tytuł Doktora sztuk pięknych w katowickiej ASP. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Zakładzie Grafiki Akademia J. Długosza w Częstochowie i Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach. Zajmuje się grafiką warsztatową (druk wypukły).
Zrealizował 14 wystaw indywidualnych. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach i konkursach graficznych w kraju i zagranicą.
 

Witold Zaręba, Dopłaty Bezpośrednie, 65 x 109 = 148 cm technika mieszana 2011 r


Tomasz Chudzik

Studia w ASP w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach; dyplom (1990) w pracowniach Grafiki Warsztatowej i Projektowania Graficznego. Od 1993 pedagog na Wydziale Wychowania Artystycznego AJD. W 2007 uzyskał stopień doktora habilitowanego. Od 2008 pracuje jako profesor AJD i WST w Katowicach. Od 2013 r. jest Kierownikiem Katedry Grafiki na Wydziale Sztuki AJD w Częstochowie. Uprawia grafikę warsztatową (techniki metalowe: trawione i suche) i rysunek. Organizator plenerów, wystaw studenckich i innych wydarzeń artystycznych. Zorganizował 30 wystaw indywidualnych i uczestniczył w ponad 150 wystawach zbiorowych. Uzyskał nagrody i wyróżnienia w znaczących konkursach międzynarodowych i krajowych. Uczestnik konferencji naukowo-artystycznych, autor referatów i publikacji z dziedziny grafiki.


Tomasz Chudzik, Exemplum I, 100 x 140 cm. technika łączona, 2011 r.
 

Miejska Galeria Sztuki MM w Chorzowie
czynna pon. - pt. 10.00 - 18.00
ul. Sienkiewicza 3 Chorzów,
tel 032 349 78 75
galeriamm@chck.pl,
www.galeriamm.eu 
 

Patronat Medialny Art Imperium 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.