Dzisiaj jest: 22.9.2019, imieniny: Maury, Milany, Tomasza
Ogłoszenie:

Prace na Papierze

dodano: 2019.05.20 ważne do: 2019.05.28 wyświetleń: 94
0 PLN
Szczegóły ogłoszenia:
Nazywano ją „księżniczką malarstwa polskiego”. Zofia Stryjeńska należała w latach międzywojennych do grona najwybitniejszych europejskich malarzy zarówno pod względem artystycznych realizacji, jak i komercyjnych sukcesów. Jej pracę „Góralka” można oglądać od 13 maja na wystawie Sztuka Dawna: Prace na Papierze w DESA Unicum. Zaprezentowane zostaną również dzieła takich twórców jak m.in. Stanisław Wyspiański, Jan Matejko, Witkacy, Tadeusz Makowski czy Julian Fałat.

Swoją wizją ludowych motywów Zofia Stryjeńska zyskała miano współtwórczyni narodowego stylu w sztuce i w dużej części zdefiniowała pojęcie rodzimego art déco. Jej dynamiczne, wielobarwne ujęcia podhalańskich motywów w nowy sposób zobrazowały kulturę górali, podkreślając jej niebagatelny wpływ na potrzebę ukształtowania sztuki narodowej niepodległej ojczyzny. Prezentowana na wystawie „Góralka” jest doskonałym przykładem wyjątkowego przetworzenia przez Stryjeńską motywów związanych z tatrzańskimi obyczajami. Jako pierwsza wśród międzywojennych artystów w charakterystyczny dla siebie sposób stworzyła barwny wizerunek, łącząc wszystkie składniki współtworzące fenomen podhalańskiej kultury: bogaty strój, sielankową obyczajowość oraz krajobraz.

Bardzo ciekawym obiektem prezentowanym na wystawie jest również monumentalna praca Stanisława Wyspiańskiego.  Prawdopodobnie została wykonana jako projekt do nieznanej polichromii. W absolutnie unikatowy sposób artysta wykorzystał zabieg podświetlania motywów floralnych. Twórca oglądał rośliny pod światło, co w efekcie dało nietuzinkowy efekt transparentności, przywodzący skojarzenia z konstrukcją witrażu. Podobny zabieg Wyspiański stosował, projektując witraże dla kościoła Franciszkanów. Przypuszcza się również, że praca „Motywy roślinne” powstała w ostatnim roku życia artysty, który unieruchomiony i obłożnie chory otaczał się usychającymi roślinami.

Na wystawie pojawi się również portret Bronisławy Włodarskiej-Litauer autorstwa Witkacego. Była ona jedną z najbliższych osób z otoczenia artysty, o czym świadczy bogata korespondencja przyjaciół. Mieszkając w kultowej „Harendzie”, muza Witkacego, początkowa była narzeczoną pisarza Michała Choromańskiego  – towarzysza narkotycznych orgii zakopiańskiego geniusza, a następnie partnerką Tadeusza Langiera, który był mentorem Witkacego w kwestii fotografii. Na wystawie zobaczymy również wyjątkowe prace m.in. Juliusza Kossaka, Józefa Brandta czy Meli Muter. 23 maja wszystkie obiekty pójdą pod młotek.


Wystawa Sztuka Dawna: Prace na Papierze: 13-23 maja 2019, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Aukcja Sztuka Dawna: Prace na Papierze: 23 maja 2019, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
Więcej informacji oraz katalog aukcyjny dostępne są w linku:
https://desa.pl/pl/auctions/554/sztuka-dawna-prace-na-papierze-23-maja-2019-godz-19
Kontakt
Agnieszka Marszał
woj. mazowieckie ( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.