Dzisiaj jest: 25.2.2020, imieniny: Almy, Cezarego, Jarosława
Ogłoszenie:

WERNISAŻ: Rosław Szaybo - Sztuka z Przypadku. Hello Sailor.

dodano: 2019.02.11 ważne do: 2019.05.12 wyświetleń: 598
0 PLN
Szczegóły ogłoszenia:
WERNISAŻ: 18.02.2019r, godz: 19.30
Wystawa czynna będzie do 24.03.2019r.
Wstęp wolny!


„Kiedyś, w Hiszpanii (na Wyspach Kanaryjskich), przemieszczając się samochodem, natrafiłem na miasteczko niezwykłej urody. Przepiękne kolorowe domki, kwiaty, kościółek, latarnia morska, wieża z zegarem, port i dziesiątki jachtów, słońce, kawiarenki oraz CHMARY TURYSTÓW, sterczących, chodzących, siedzących i robiących zdjęcia sobie, wszystkim i wszystkiemu. Zmęczony tym „razzmatazem” zauważyłem, że jedynym pustym miejscem w tym „zadeptanym” pejzażu, był długi, oddalony od wszystkich atrakcji, kamienny falochron, na końcu którego znajdował się skromny barek. Tam postanowiłem się udać, bo byłem głodny. Po drodze, na falochronie z głazów, zauważyłem proste, prymitywne malunki, malowane nietrenowaną ręką, nietrwałe i narażone na elementy pogody. Były to ślady, czegoś w rodzaju wizytówek, pozostawione przez pełnomorskich Yachtmenów, odwiedzających to miejsce. Zachwycony tymi malunkami, zrobiłem ich pełną dokumentację fotograficzną. Była idealna pogoda, zdjęcia robiłem nie spiesząc się, aparatem analogowym Nikon F1, na filmie negatywowym Kodak 100. Po powrocie do Warszawy i wywołaniu filmu, atrakcja tych malunków potwierdziła się, a jednocześnie jakość techniczna obrazu pozwalała zaprezentować je w dużych powiększeniach.”
- Rosław Szaybo

Rosław Szaybo - Plakacista, ilustrator, dyrektor artystyczny i fotografik.
Urodzony 13 sierpnia 1933, w Poznaniu. Studia ukończył w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowniach: plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego i malarstwa prof. Wojciecha Fangora. Dyplom uzyskał w 1961 roku. W latach 1958–1966 zajmował się projektowaniem plakatów jazzowych, filmowych oraz okładek płyt muzycznych (seria POLISH JAZZ), ilustracją i fotografią, odnosząc ogromną ilość sukcesów i nagród w konkursach ogólnopolskich na plakat. Jako znany i młody grafik, w 1966 roku wyjechał do Wielkiej Brytanii. W latach 1968–1973 był dyrektorem artystycznym w londyńskiej agencji reklamowej Young&Rubicam. Zaprojektował między innymi czarne opakowanie do papierosów John Players Special. W latach 1973–1988 był dyrektorem kreatywnym na Wielką Brytanię, firmy CBS Records (Columbia Broadcasting System), zaprojektował ok. 2000 okładek płyt, m.in. dla Eltona Johna, Roya Orbisona, Judas Priest (m.in. okładkę British Steel i logo zespołu), Santany, Janis Joplin, Johna Williamsa czy Czesława Niemena. Od roku 1980 ponownie nawiązał kontakty zawodowe z Polską, projektując plakaty teatralne i na festiwale Jazz Jamboree. Profesor Rosław Szaybo w latach 1993–2015 prowadził pracownię fotografii dyplomowej w Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 1994–1996 był kierownikiem artystycznym Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik”. Jest laureatem wielu nagród za plakaty filmowe, operowe, jazzowe i okładki do płyt muzycznych. Wystawia swoje prace (plakaty, okładki i ilustracje) w Polsce i na świecie oraz uczestniczy w międzynarodowych wystawach polskiego plakatu.
Rosław Szaybo został uhonorowany w 2018 roku, złotym medalem „Gloria Artis”.
Kontakt
NEY Gallery & Prints
ul. Spokojna 5, 01-044 Warszawa, woj. mazowieckie ( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.