Dzisiaj jest: 13.12.2018, imieniny: Dalidy, Juliusza, Łucji
Ogłoszenie:

Aukcja Art Outlet

dodano: 2018.04.17 ważne do: 2018.05.01 wyświetleń: 94
0 PLN
Szczegóły ogłoszenia:
Wojciech i Jerzy Kossak należeli do najbardziej znanej w dziejach polskiej sztuki artystycznej dynastii, której kariera trwała niemal sto lat. Jej założycielem był Juliusz. Wojciech, syn Juliusza i Jerzy, syn Wojciecha kontynuowali natomiast dzieło ojca i dziadka, uprawiając popularne, cenione przez widzów i kolekcjonerów malarstwo historyczne oraz batalistyczne. Słynęli z doskonałego warsztatu, ale też nieprzeciętnych osobowości. Na aukcji Art Outlet: Sztuka Dawna znajdą się prace przedstawicieli słynnego rodu – Wojciecha i Jerzego Kossaka. Licytacja już 26 kwietnia.

Ich twórczość już od ponad 150 lat budzi ogromne emocje i jest przedmiotem poszukiwań rzeszy kolekcjonerów. Juliusz Kossak wraz ze swoją żoną stworzyli jeden z najważniejszych salonów artystycznych, początkowo w Paryżu, potem w Warszawie i Krakowie. Juliusz był malarzem ceniony, o czym świadczą jego artystyczne przyjaźnie – poprosił słynnego francuskiego malarza Horacego Verneta, aby został ojcem chrzestnym jego syna Wojciecha. Artysta uchodzi za jednego z twórców polskiego malarstwa batalistycznego, był jednym z inicjatorów utworzenia krakowskiego Muzeum Narodowego. Tworząc w czasach, gdy Polski nie było na mapie, zwracał się w stronę jej barwnej przeszłości. Tę misję kontynuował jego syn Wojciech – malarz cesarzy i europejskiej arystokracji – który uprawiał również malarstwo portretowe. To jednak, za co do dziś jest najbardziej ceniony, to brawurowe przedstawienia bitew, koni i scen rodzajowych opiewających polską historię i kulturę. Na aukcji znajdą się m.in. jego, zachwycające barwą i nietypowe prace „Pejzaż jesienny (Medyka)” (1920 r.) oraz „W górach” (1922 r.). Syn – Jerzy przejął pałeczkę po ojcu. Na aukcji znajdą się trzy jego prace, w tym pełne rozmachu dzieło „Projekt do Polonii” z 1945 roku. Cena wywoławcza to zaledwie 12 tys. złotych. Niewiele osób wie, że z rodu Kossaków wywodzą się także Maria Pawlikowska-Jasnorzewska – gwiazda literackich salonów, twórczyni najsłynniejszych polskich wierszy o miłości, oraz satyryczka Magdalena Samozwaniec. Obie pisarki były córkami Wojciecha Kossaka.

Katalog aukcji otwiera pokaźna sekcja poświęcona Jakubowi Zuckerowi, malarzowi aktywnemu przede wszystkim w Paryżu i Nowym Jorku. Jego prace stale cieszą się popularnością wśród kolekcjonerów. Na aukcji znajdzie się 11 jego dzieł, w tym piękny pejzaż z lat 30-tych „Z Hiszpanii”. Prezentowane dzieło jest zapewne owocem podróży do Hiszpanii i na Majorkę, którą artysta odbył w 1932 roku. W katalogu znajduje się przekrój twórczości polskich artystów epoki nowożytnej i nowoczesnej oraz bogata reprezentacja artystów z kręgu École de Paris. Kolekcjonerów zainteresuje z pewnością „Martwa natura z bukietem kwiatów” Zygmunta Menkesa w bardzo okazyjnej cenie – licytacja rozpocznie się już od 60 000zł. Na uwagę zasługuje również praca Feliksa Michała Wygrzywalskiego, cenionego malarza kobiecego ciała. Jego twórczość zdominowały słoneczne włoskie pejzaże oraz fantazyjne akty kobiece. Prezentowane w katalogu „Nimfy” ukazują doskonałą technikę, świetny rysunek i wyśmienitą grę światłocieni. Pod młotek pójdzie również dzieło Adolfa Eberle, twórcy regularnie wystawianego w największych domach aukcyjnych na świecie – Sotheby's i Bonhams. Niemiecki, XIX-wieczny malarz jest autorem przede wszystkim scen rodzajowych, które podbiły serca Bawarczyków ładunkiem ciepła i malowniczości. Pod młotek pójdzie jego praca „Dzieci z barankami i psami”.

Na aukcji wystawionych jest blisko 140 obiektów. Pośród nich znajdują się ciekawe przykłady malarstwa europejskiego oraz sekcja brązów. Dzieła oferowane w atrakcyjnych cenach, mogą stać się dla kolekcjonerów świetnym uzupełnieniem i ozdobą kolekcji. Poza wybitnymi szeroko rozpoznawalnymi nazwiskami takich jak Kossakowie, Wojciech Weiss czy Zygmunt Menkes na aukcji znajdą się również znakomite dzieła „małych mistrzów” malarstwa polskiego m.in. Wiktora Koreckiego, Czesława Wasilewskiego czy Stanisława Paciorka. Szczególne miejsce w katalogu zajmuje sekcja malarzy z kręgu École de Paris.

Aukcja Art Outlet: Sztuka Dawna: 26 kwietnia 2018, godz.19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

Wystawa obiektów: 16-26 kwietnia 2018, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Więcej informacji o aukcji Art Outlet: Sztuka Dawna oraz katalog aukcyjny w wersji elektronicznej dostępne są na stronie DESA Unicum:
https://desa.pl/pl/auctions/481/art-outlet-sztuka-dawna-26-kwietnia-2018-godz-19
Kontakt
DESA Unicum
ul. Piękna 1A, 00-477 Warszawa, woj. mazowieckie ( Pokaż na mapie)
Kontakt
Telefon: pokaż telefon
Strona WWW: www.desa.pl
Podziel się:
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.