Dzisiaj jest: 22.10.2018, imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłšwa
Ogłoszenie:

WERNISAŻ WYSTAWY JACKA MALCZEWSKIEGO / 22 kwietnia

dodano: 2018.04.16 ważne do: 2018.04.24 wyświetleń: 160
0 PLN
Szczegóły ogłoszenia:
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zaprasza na wernisaż wystawy: "Wielka sztuka jest jak ocean głęboką. Malarstwo Jacka Malczewskiego". Uroczyste otwarcie odbędzie się w niedzielę 22 kwietnia o godz. 13:00 w Gmachu Głównym przy Rynku 19.

Z wielką przyjemnością zapraszamy na wystawę dzieł Jacka Malczewskiego (1854-1929), na której zaprezentujemy nadal atrakcyjną wizualnie oraz aktualną pod względem treści i formy twórczość artysty. O tym, że jest ona ciągle żywotna, przekonamy się dzięki zestawieniu wybranych obrazów Malczewskiego z pracami artystów współczesnych. Konfrontacja ta pozwoli rozszerzyć pole interpretacji dzieł mistrza. Z jednej strony zwróci uwagę na uniwersalność jego sztuki, z drugiej zaś podkreśli prekursorstwo, które objawiało się oryginalnym doborem i ujęciem tematów oraz autorskimi rozwiązaniami formalnymi.
"Wielka sztuka jest jak ocean głęboką" – to cytat z wypowiedzi Malczewskiego na łamach prasy z 1906 roku, który posłużył za kanwę kazimierskiej wystawy. Trafnie charakteryzuje tkwiącą w tradycji romantyzmu i symbolizmu sztukę Malczewskiego, podkreślając nieograniczoną wyobraźnię artysty, profetyczny wydźwięk jego dzieł, a także oryginalną stylistykę i bogaty język artystyczny. Jednocześnie cytat ten pozwala na dokonanie konfrontacji tradycji z nowoczesnością.
Wszystkie prezentowane na wystawie dzieła należą do zbiorów prywatnych zgromadzonych przez wytrawnego kolekcjonera, któremu serdecznie dziękujemy za podzielenie się z nami „wielką sztuką”.
Na wystawie pokazanych zostanie czterdzieści dzieł Jacka Malczewskiego, rysunkowy projekt pomnika autorstwa Mariana Konarskiego oraz prace artystów współczesnych: Anny Schumacher, Małgorzaty Góry-Dereszowskiej, Franciszka Maśluszczaka, Krzysztofa Krzyra Raczyńskiego, Igora Yelpatowa, Dusana Balaza, Jiriego Kubelki.
PROGRAM WYDARZEŃ:
- 21 kwietnia / godz. 12:00 / Dzień Wonej Sztuki / Galeria Wystaw Czasowych / wstęp wolny
- 28 kwietnia/ godz. 13:00 / Oprowadzanie kuratorskie po wystawie / na podstawie biletu do muzeum
INFORMACJE:
Wernisaż: 22 kwietnia 2018 / godz. 13:00
Termin wystawy: 23 kwietnia – 22 lipca 2018
Tytuł wystawy: "Wielka sztuka jest jak ocean głeboką. Malarstwo Jacka Malczewskiego"
Czynna codziennie w godz. 10:00-17:00
Kurator wystawy: dr Seweryn Kuter
Współpraca organizacyjna: Anna Polak
Oprawa graficzna: Norbert Kiljan
Hashtag: #JacekMalczewski
Kontakt
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym
ul. Rynek 19, 24-120 Kazimierz Dolny, woj. lubelskie ( Pokaż na mapie)
Kontakt
Telefon: pokaż telefon
Strona WWW: www.mnkd.pl
Podziel się:
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.