Dzisiaj jest: 28.10.2020, imieniny: Narcyza, Serafina, Wioletty
Ogłoszenie:

„JO BYŁ UKRADZIONY” - spektakl Teatru SAFO 0 Tragedii Górnośląskiej.

dodano: 2020.10.01 ważne do: 2020.10.31 wyświetleń: 148
15 PLN
Szczegóły ogłoszenia:
Dom Kultury Chwałowice http://www.dkchwalowice.pl zaprasza w sobotę 17 października 2020 r. o godz. 17.00 na spektakl o Tragedii Górnośląskiej pt. „JO BYŁ UKRADZIONY”.

Bilety - 15 zł. dostępne na: http://www.dkchwalowice.pl/kup-bilet.html oraz w Kasie DK Chwałowice tel. 32 4216222 w.39, dkchwalowice.kasa@gmail.com.

Mimo upływu lat na Górnym Śląsku istnieje nadal wiele ważnych i nieopowiedzianych historii. Tragedia Górnośląska jest jedną z nich. Dlatego też z inicjatywy Stowarzyszenia Moje Miasto wydana została książka poruszająca tę ważną historycznie i społecznie kwestię. Tragedia Górnośląska obejmowała szereg działań o charakterze zbrodniczym wobec cywilnych mieszkańców Górnego Śląska. Rozpoczęła się wraz z wkroczeniem wojsk radzieckich i polskich pod koniec stycznia 1945 r. na terytorium ówczesnej Prowincji Górnośląskiej. Wiązała się z masowymi mordami, gwałtami, grabieżami i dewastacją materialnego dziedzictwa, tworzeniem przyzakładowych obozów pracy oraz obozów koncentracyjnych, a także z deportacjami do Związku Radzieckiego oraz wysiedleniami Ślązaków zweryfikowanych jako Niemcy. Tym działaniom towarzyszyły nadużycia o charakterze materialnym oraz nieuzasadnione aresztowania.

Na podstawie książki „Jo był Ukradziony”, Teatr SAFO stworzył sztukę o tym samym tytule,  której premiera miała miejsce w 2017 r. w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu. Dzisiaj spektaklem tym, SAFO rozpoczyna obchody swojego 10-lecia pod hasłem „10 spektakli na dziesięciolecie”. Kiedy ponownie wzięli na warsztat spektakl sprzed trzech lat, rozłożyli go na części pierwsze i potem poskładali. Wyrzucili to co niepotrzebne. Dosłowność zastąpili symbolem skrupulatnie przekuwając relacje o Tragedii Górnośląskiej na język teatru. I tak Teatr SAFO i jego spektakl znaleźli się w szacownym gronie teatrów i spektakli uczestniczących w tegorocznej 12. edycji programu Teatr Polska.

Spektakl „Jo był ukradziony”: reżyseria i scenariusz - Katarzyna Chwałek-Bednarczyk; światła - Wojciech Stokłosa, Marlena Kolarczyk; muzyka: Olafur Arnalds, Tomasz Mazur; występują: Zuza Pawlak, Patrycja Tomiczek, Remigiusz Michalik, Patryk Kłosek, Sławek Zawisz, Adam Razik. Aktorzy Teatru SAFO wystąpili także w filmie dokumentalno-fabularnym „Jo był ukradziony” w reżyserii Adama Grzegorzka. Film powstał również na podstawie scenariusza wydarzeń opisanych w publikacji pt. „Jo był Ukradziony”.

Teatr SAFO - to istniejąca od 2010 roku grupa dzieci, młodzieży i dorosłych, ale przede wszystkim pasjonatów, która nieprzerwanie pod wodzą charyzmatycznej Katarzyny Chwałek-Bednarczyk, w różnych składach stworzyła 18 spektakli. Eksperymentują, poszukują, odkrywają i lubią się bawić materią teatralną na wszelkie sposoby. Strona FB: https://www.facebook.com/SAFO-173588969372011/.

Jo był ukradziony. Trailer. Teatr SAFO: https://www.youtube.com/watch?v=oZh4B6G9WAM.
10-lecie Teatru Safo: https://www.youtube.com/watch?v=7gqay_A69RI.

Celem programu TEATR POLSKA http://www.teatrpolska.pl jest ułatwianie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zwiększanie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji przedstawień w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego. Program TEATR POLSKA jest organizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego http://www.instytut-teatralny.pl ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 
Kontakt
Dom Kultury Chwałowice
ul. 1 Maja 91B, 44-206 Rybnik, woj. śląskie ( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.