Dzisiaj jest: 22.5.2019, imieniny: Emila, Neleny, Romy
Ogłoszenie:

„O R K I E S T R A” - Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.

dodano: 2018.10.26 ważne do: 2018.12.25 wyświetleń: 297
Szczegóły ogłoszenia:
Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach zaprasza na spektakl 
Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy pt. O R K I E S T R A”
w niedzielę 2 grudnia 2018 r. o godz. 18.00.
Czas trawania sztuki - 120 min.
Bilety w cenie: normalny - 65 zł, dla seniorów - 60 zł do nabycia na stronie: http://www.dkchwalowice.pl/kup-bilet.html oraz w Kasie Domu Kultury Chwałowice
tel. 32 4216222 w.39, dkchwalowice.kasa@gmail.com.

Balladowa opowieść teatralna o ludziach miedziowego zagłębia

Legnicka sztuka duetu Krzysztof Kopka (scenariusz) Jacek Głomb (pomysł i reżyseria) to pierwsza w dziejach zagłębia miedziowego teatralna opowieść o jego dziejach widzianych z perspektywy członków górniczej orkiestry dętej. Efektem jest słodko-gorzka, czasami śmieszna, czasami wzruszająca ballada, w której historia miesza się z mitem, prawda z legendą, sprawy ważne z anegdotami. Całość w panoramicznej, epickiej formule.

Spektakl to dwugodzinna opowieść o minionym półwieczu i ludziach - przybyszach z różnych stron kraju i świata - których połączyła praca i nowe życie, którego byli architektami i uczestnikami. To historia, którą stworzyła zbieranina barwnych typów i typków, która pół wieku temu zjechała do Lubina i okolic z różnych stron świata, by od podstaw budować wielki przemysł, związane z nim miasta i od nowa układać swoje własne życie. Wszystkich połączyła orkiestra, którą stworzyli i w której przez lata grali: zwyczajnie i od święta, na pochodzie pierwszomajowym i w kościele, w górniczej karczmie i na pogrzebach kolegów.

Orkiestra” - fragmenty spektaklu: https://www.youtube.com/watch?v=IuHaSZGeeWY

W tle losów członków górniczego zespołu muzyków obejrzymy echa historycznych wydarzeń: walki z wodą przy głębieniu pierwszych szybów, pochodów pierwszomajowych, uroczystości milenijnych i słynnego biskupiego „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”, tragedii sierpnia 1982 roku, strajków przeciw prywatyzacji. Jest i Krzysztof Kieślowski kręcący propagandowy film zachęcający do pracy na miedzi, jak i Edward Gierek prowokowany perspektywą naftowego eldorado i polskiego Kuwejtu. Całość osadzona jest w klimacie, któremu najbliżej do realizmu magicznego. Stąd wśród żywych pojawiają się postaci z górniczych wierzeń i przesądów. Jest patronka „dobrej śmierci” Święta Barbara jest i strzegący podziemnego bogactwa Skarbek.

Krzysztof Kopka - „ORKIESTRA” (Teatr Modrzejewskiej w Legnicy http://www.teatr.legnica.pl), reżyseria: Jacek Głomb, scenografia: Małgorzata Bulanda, muzyka: Bartek Straburzyński, ruch sceniczny: Witold Jurewicz. Premiera miała miejsce 22 września 2011 r. w cechowni ZG „Lubin” na inaugurację Festiwalu Teatru Nie-Złego w Legnicy. Sztuka zdobyła kilka nagród na ogólnopolskich festiwalach i przeglądach teatralnych.

Obsada: Katarzyna Dworak (Ubolka/Matka Zdzicha), Ewa Galusińska (Francuzka), Joanna Gonschorek (Św. Barbara), Zuza Motorniuk (Konczita, córka Francuzki), Anita Poddębniak (Skarbek), Magda Skiba (Jadźka, żona Franka Biedy), Małgorzata Urbańska (Arleta), Bartosz Bulanda (Zenek), Rafał Cieluch (Helmut/Semenko), Bogdan Grzeszczak (Pan Piotr), Robert Gulaczyk (Tolo), Mateusz Krzyk (Zdzicho, Krzysztof Kieślowski), Paweł Palcat (Franek Bieda), Mariusz Sikorski (Dziergany), Paweł Wolak (Pan Fuga).
Kontakt
Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach
ul. 1 Maja 91B, 44-206 Rybnik, woj. śląskie ( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.