Dzisiaj jest: 9.7.2020, imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki
Ogłoszenie:

Młoda Sztuka 11-19 listopada

dodano: 2019.11.13 ważne do: 2019.11.27 wyświetleń: 52
Szczegóły ogłoszenia:
Nagroda Nike trafiła w tym roku do Mariusza Szczygła za książkę „Nie ma”. Uwagi, zarówno czytelników jak i mediów, nie uszła okładka powieści, na której znalazł się obraz młodego artysty Michała Mroczki. Inną, równie ciekawą pracę tego twórcy zobaczyć można na wystawie Młoda Sztuka w DESA Unicum do 19 listopada. Zaprezentowane zostaną również dzieła takich artystów jak Adam Wątor, Lia Kimura, Julia Tymańska czy Jerzy Baranowski.

Michał Mroczka to artysta, który niewątpliwie wychodzi poza wszelkie ramy. Od 2007 roku współtworzy grupę artystyczną Niezależna Akademia Frenetyków, której celem jest promocja i integracja środowiska artystycznego. Jest również współtwórcą  autonomicznej lubelskiej galerii Kamienica Cudów, której ideą jest ucieczka od patetycznej konwencji sztywnych wernisaży. W swojej twórczości dąży do symbiozy malarskiej formy z geopolityczną treścią, historią i industrialnym krajobrazem. Rozgłos przyniósł mu obraz „Spadochroniarze” z 2016 roku, który znalazł się na okładce nagrodzonej literacką nagrodą Nike książki Mariusza Szczygła. Na wystawie w DESA Unicum zobaczyć będzie można inne, tegoroczne dzieło artysty zatytułowane „Port japoński”.

Warto również zwrócić uwagę na obraz 22-letniej Julii Tymańskiej. Praca jest przetworzonym zapisem  obserwacji otoczenia artystki. Szukając nowych narzędzi i struktur wypracowuje malarską opowieść z subiektywnej, dynamicznie zmieniającej się perspektywy widzenia rzeczywistości. Julia Tymańska pracuje przede wszystkim w obszarze samej materii malarskiej tworząc obrazy czysto abstrakcyjne. Fascynuje się procesem przekształcania medium malarskiego i jego ewolucji na płótnie. Prezentowana na wystawie w DESA Unicum praca to jeden z serii obrazów powstałych podczas rezydencji artystycznej w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia Gdańsk, która zakończyła się wystawą „Under Construction”. Prace Tymańskiej można było także zobaczyć na wystawie pokonkursowej Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Wojciecha Fangora, w ramach którego została laureatką nagrody specjalnej. 

O krok dalej w swojej twórczości poszedł Jerzy Baranowski. Z olejnych obrazów zaczął tworzyć obiekty, na których uzyskana dzięki grubo położonej farbie faktura współgra ze światłem. Artysta, jak sam mówi, traktuje farbę jako materiał budowlany i za jego pomocą buduje powierzchnię obrazu. W prezentowanej na wystawie pracy Jerzego Baranowskiego widać przede wszystkim ogromną precyzję. Geometryczna kompozycja utrzymana w czerni rozgrywa się właściwie pomiędzy dwoma rodzajami nadanej przez artystę struktury malarskiej. Należące do niełatwych środków artystycznego wyrazu operowanie jedną barwą rozwiązuje światłem. Obraz w zależności od położenia zyskuje nowy wyraz. Jerzy Baranowski jest absolwentem Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom obronił w pracowni profesora Wojciecha Zubali. Był również laureatem 13. edycji konkursu o Nagrodę Artystyczną Siemensa oraz finalistą konkursu Artystyczna Podróż Hestii w 2017 roku.

Wystawa Młoda Sztuka potrwa do 19 listopada. W ten dzień wszystkie prace zostaną zlicytowane.

Wystawa Młoda Sztuka: 12-19 listopada 2019, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Aukcja Młoda Sztuka: 19 listopada 2019, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

https://desa.pl/pl/auctions/593/mloda-sztuka-19-listopada-2019-godz-19?limit=30&sort=catalog_number&page=1
 
Kontakt
Desa Unicum
woj. mazowieckie ( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.