Dzisiaj jest: 29.5.2020, imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji
Ogłoszenie:

DKF KINOCHŁON - "Kapitan"

dodano: 2019.09.17 ważne do: 2019.09.25 wyświetleń: 93
15 PLN
Szczegóły ogłoszenia:
Historia pewnego munduru - Kinochłon o filmie i książce
23 września 2019 będzie dla augustowskiego DKF-u Kinochłon dniem szczególnym. Wszystko za sprawą niecodziennego pokazu. Podczas spotkania – jak zawsze – będziemy pokazywać film i gościć eksperta, ale tym razem porozmawiamy również o książce. Już śpieszymy z wyjaśnieniem…
Wieczór rozpoczniemy o 18:30 seansem filmu „Kapitan” w reżyserii Roberta Schwentkego. Historia, którą opowiada produkcja, jest oparta na faktach i toczy się u schyłku II wojny światowej. Młody żołnierz uznany za dezertera niemieckiej armii wygłodniały i wymarznięty błąka się po wsiach. Karta losu odwraca się, kiedy Harold w porzuconym gdzieś w rowie samochodzie odnajduje  mundur kapitana Luftwaffe. Szybko zostaje obdarzony należnym kapitanowi respektem. Równie szybko przybiera potworną tożsamość oprawców, przed którymi próbuje uciec…
„Niepokojący, surrealistyczny, przerażający – taki właśnie jest wyreżyserowany przez Roberta Schwentkego „Kapitan”. – obiecuje nam krytyka – Podobnie jak w głośnym Upadku Hirschibiegela, reżyser przedstawia horror ostatnich dni II wojny światowej z punktu widzenia walczących w niej Niemców. Tym razem z podziemnego bunkra śmierci Hitlera, filmowa kamera przenosi się na zewnątrz, lecz wojenny horror pozostaje ten sam.(…) Czarno-białe zdjęcia Floriana Ballhausa potęgują atmosferę tego dantejskiego piekła na ziemi.” (Łukasz Kaliński)
O wojennych realiach ukazanych w filmie i historii szeregowego Williego Herolda, na którego losach oparto scenariusz, porozmawiamy z Joanną Ostrowską – doktor nauk humanistycznych, która wykładała m.in. w Katedrze Judaistyki UJ, na Gender Studies UW i na Studiach polsko-żydowskich IBL PAN. Zajmuje się tematem zapomnianych ofiar nazizmu. Krytyczka filmowa i selekcjonerka Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Pracowała jako dramaturżka przy spektaklach teatralnych Małgorzaty Wdowik i Marty Ziółek. Obecnie studiuje również hebraistykę na Wydziale Orientalistycznym UW. Mieszka w Warszawie.
Rozmowę przeprowadzi dobry znajomy Kinochłona – Maciej Białous, pracownik Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku, wolontariusz Fundacji UwB. W pracy naukowej zajmuje się między innymi socjologią filmu. Ale nie tylko - fascynuje go także pamięć zbiorowa, polityka pamięci, socjologia kultury, socjologia filmu, przestrzeń miejska. Sam o sobie mówi, że lubi filmy, których nikt inny nie chce oglądać.
To nie wszystko, bo Pani Joanna przyjedzie do nas z książką własnego autorstwa: „Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej”, która będzie trzecią po filmie i pani Joannie bohaterką tego spotkania. „Ogromna praca wobec porażającej historii i wobec dojmującego paradoksu, że łatwiej bywało – jak czytamy we Wstępie – ustalić umeblowanie w pokojach domu publicznego niż to, kto tam pracował. Joanna Ostrowska wykonała gigantyczną pracę, by podjąć próbę przywrócenia głosu tym, których doświadczenia zostały przemilczane, a osobiste historie zakodowane wyłącznie niemal w drobnych szczegółach: w punktach na mapie, w inicjałach, w datach pośpiesznie zapisanych na marginesach dokumentów”.
Ciekawy, mocny film, interesująca książka i wiele tematów do rozmów, czego chcieć więcej? – Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie.
Po seansie będzie można kupić książkę „Przemilczane..” w cenie 30 zł.
- - -
Bilet na pokaz: 15 zł
Karnet na cztery pokazy: 50 zł (ważny przez pół roku)
Rezerwacje i sprzedaż: Augustowskie Placówki Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, tel. 87 643 36 59 lub na godzinę przed rozpoczęciem seansu w Kinie „Iskra”, wszystkie rezerwacje wygasają 30 minut przed pokazem.
 
Kontakt
APK
ul. 3 Maja 38, 16-300 Augustów, woj. podlaskie ( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.