Dzisiaj jest: 14.8.2018, imieniny: Alfreda, Maksymiliana, Selmy

Daniel del Rosal Garcia - Rytm - wystawa malarstwa

Dodano: rok temu Czytane: 593
Patronat Medialny

Daniel del Rosal Garcia - Rytm - wystawa malarstwa, Nowy Świat Muzyki ul. Nowy Świat 63, Warszawa 21 września – 12 października 2017 r.

Daniel del Rosal Garcia - Rytm - wystawa malarstwa

Daniel del Rosal Garcia - Rytm - wystawa malarstwa

Nowy Świat Muzyki ul. Nowy Świat 63, Warszawa
21 września – 12 października 2017 r.
 
Za każdym razem gdy Daniel del Rosal Garcia zaczyna pracę nad nowym płótnem, najpierw wybiera wcale nie paletę barw czy narzędzia malarskie, ale muzykę jakiej będzie słuchać w czasie malowania. Czasem jest to jeden utwór, który brzmi najbliżej temu co aktualnie gra we wnętrzu samego artysty, ale często na jeden oglądany przez nas obraz, składają się godziny różnorodnych muzycznych tematów. Można uwierzyć, że wiele z nich zapisuje się na obrazie jak dźwięki na winylowej płycie. Melancholijne nuty prowadzą pędzel Daniela wygładzając pierwszą warstwę tła; żywe, mocne akordy gitarowego grania odkładają się na powierzchni geometrycznymi plamami a pulsowanie ulubionych przebojów wyznacza miejsca stawianych kolorem akcentów. Jednak stwierdzić, że jedynie z tej kompilacji wypływa tak ważny dla twórczości malarza rytm, byłoby zbyt prostym wyjaśnieniem.

Kiedy Pana Degas nie ma - Daniel del Rosal Garcia
Kiedy Pana Degas nie ma - Daniel del Rosal Garcia

Daniel jako prawdziwy artysta ma niezwykle wyczulone zmysły na wszelkie zmiany tempa w świecie wokół nas. Regularne powtórzenia tych samych czynności w każdym dniu tygodnia. Radosne pauzy serwowanych sobie małych przyjemności. Długie chwile oczekiwania na ważne spotkanie. Nagłe przyspieszenia bicia serca gdy zdarza się coś nieoczekiwanego. Nasilanie się hałasów popołudniowego miasta i wibrująca cisza gdy zamykamy za sobą drzwi domu. Naprzemienność układania się tych zdarzeń w czasie tworzy rytm, który malarz wykreśla długimi pociągnięciami pędzla by za chwilę rzucić na nie kontrastowe w kolorze farby i pozwolić im spływać we własnym tempie w dół płótna. Gęsto krzyżuje piony i poziomy w środku kompozycji by jej obrzeżom pozwolić na rozmycie się, na zgubienie ostrości działania. Nawet w na pozór statycznych kompozycjach figuratywnych, wystarczy zbliżyć się do obrazu by zauważyć jak na jego powierzchni plamy falują, wirują wokół siebie i raptownie wykonują zwrot w zupełnie innym kierunku. W innych miejscach nakładają się warstwami tworząc trudny do matematycznego rozpracowania wzór.

Najważniejsze jest w środku - Daniel
Najważniejsze jest w środku - Daniel del Rosal Garcia

Dzięki temu patrząc na misterne konstrukcje obrazów Daniela nie można się nudzić, ale jak przy słuchaniu ulubionej melodii czekać na kolejne refreny albo odkrywać raz po raz wszystkie zwrotki od nowa. Płótna intrygują swoją odrębności, jednak intencja przeprowadzana przez zestawianie ich w jednej przestrzeni tworzy opowieść o czasie, w którym przyjemność trwa znacznie dłużej niż oczekiwanie na nią, a długie odstępy między tym „co trzeba” wypełnia tylko to „co można”. 
 
Michał Piskorski
Kurator wystawy

Garcia del Rosal
Bez tytułu - Daniel del Rosal Garcia
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.