Dzisiaj jest: 18.7.2018, imieniny: Kamila, Karoliny, Roberta

Światłoczułości – wystawa malarstwa Anety Mlaś Touandy i Jerzego Treita w Tychach

Dodano: 2 lata temu Czytane: 1510
Patronat Medialny

Wystawa malarstwa Anety Mlaś Touandy i Jerzego Treita w Galerii Strefart w Tychach - 1-31.12.2016 r.

Światłoczułości – wystawa malarstwa Anety Mlaś Touandy i Jerzego Treita w Tychach

Światłoczułości – wystawa malarstwa Anety Mlaś Touandy i Jerzego Treita w Tychach


Światło czułości, to myśl przewodnia, pierwiastek łączący dwa światy- światy, w których nie brak miejsca na subtelność, kobiecy instynkt oraz męską świadomość, przenikania się form i znaków pomiędzy tymi z pozoru odmiennymi przestrzeniami. Subtelne światło i precyzyjna technika oraz  zamiłowanie do secesyjnych i surrealnych form to przekaz artystyczny Anety Mlaś Touandy, z drugiej strony zabawa skojarzeniami, swoista gra kolorem i kodem pewnych znaczeń nieoczywistych ukrytych w obrazach Jerzego Treita. Konfrontacja twórczości tych dwóch światów daje możliwość doświadczeń na wielu płaszczyznach.

Światłoczułości - Aneta Mlaś Touanda i Jezry Treit

Światłoczułości – malarstwo Anety Mlaś Touandy i Jerzego Treita

Galeria Strefart
Ul. Fabryczna 2, Tychy
Wernisaż: godz. 18:00 - 1.12.2016 r.
Wystawa czynna do 31.12.2016 r.
 

Aneta Mlaś

Aneta Mlaś Touanda

Rocznik 80. Urodzona w Katowicach, od 11 lat mieszka i tworzy w Tychach. Uprawia rysunek, ilustrację i projektowanie graficzne. Posiada certyfikat MEN z grafiki użytkowej.W wolnych chwilach pisze wiersze. Jej rysunki i grafiki były publikowane w specjalnym wydaniu magazynu internetowego MEGA*ZINE LOST&FOUND ( 2014 rok) oraz kwartalniku literacko-artystycznym "sZAFa" (2013 rok). Współorganizatorka wystaw, spotkań poetycko-artystycznych w Tychach. Członek Stowarzyszenia Twórców Kultury w Tychach. Prowadzi Klub Twórców Sztuki „Paleta” przy Klubie „Orion” TSM Oskard w Tychach. Tworzy za pomocą tuszu, cienkopisów, pisaków. Dbałość o detale oraz specyficzny styl kreski, sprawiły, że jej prace cieszą się coraz większą popularnością. Swoje prace sygnuje pseudonimem artystycznym, Touanda. Ma na swoim koncie  kilkanaście wystaw indywidualnych oraz zbiorowych, m in.: w Łodzi, Kętrzynie, Warszawie, Katowicach. Laureatka kilku nagród i wyróżnień z dziedziny rysunku i poezji.  Wybrana Talentem  Lipca 2014  w konkursie organizowanym przez Qadrans Kultury oraz portal artystyczny talent.pl. Współpracuje z kilkoma internetowymi galeriami sztuki, a jej rysunki znajdują swoich właścicieli w kraju i zagranicą. Rysunek uważa za najlepszy środek, za pomocą którego przekazuje emocje, stany i procesy wewnętrzne, które często werbalnie ciężko przekazać.
 

Jerzy Treit

Jerzy Treit - malarz i pisarz

Urodził się 24.12.1969 roku w Opolu. Uczęszczał do PLSP w Zakopanem, w 1991 podjął studia z historii sztuki na Katolickim Uniwersytecie w Lublinie, gdzie założył GALERIĘ 1, w której wystawiali między innymi: T. Kulisiewicz, S. Rodziński, R. Olbiński, czy przyjaciel Picassa – Nejad. W 1992 roku wyjechał na stypendium artystyczne do Paryża, ufundowane przez amerykańską fundację. Poznał tam między innymi Evę Aeppli – szwajcarską malarkę i rzeźbiarkę, znanego nowego-realistę Daniela Spoerri oraz Jean Ives Moch’a – krytyka sztuki związanego z Centrum Pompidou w Paryżu. Od Evy Aeppli otrzymał pracownię w centrum miasta i wziął udział w licznych wydarzeniach artystycznych.

Uprawia malarstwo, rysunek, grafikę komputerową i rzeźbę. Jest członkiem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Projektuje przedmioty sztuki użytkowej i czerpie swój autorski papier.

Malarstwo to dla mnie droga, a nie cel. Maluję pod wpływem chwili, do niej dostosowuje technikę, kompozycję, język plastyczny i wybieram „rekwizyty –,figury”. Fabuła obrazu pojawia się sama i wolę jej nie kontrolować. Jeśli się za bardzo rozwinie, obraz umiera pod ciężarem znaczeń.

To chwila dyktuje mi smaki i pragnienia, które staram się zawrzeć w każdym obrazie na nowo, traktując go jako ostatnią szansę na malowanie. Jutro nie istnieje.
 


Patronat Medialny Art Imperium 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.