Dzisiaj jest: 18.6.2018, imieniny: Elżbiety, Marka, Pauli

PIKSELOWY ŚWIAT RZYSZRDA LECHA W MEDIOLANIE

Dodano: 2 lata temu Czytane: 1598

We wrześniu br. w mediolańska Hernandez Art Gallery pokazała wyjątkowo oryginalną sztukę polskiego malarza Ryszarda Lecha. Uważany jest on za prekursora malarstwa pikselowego. Jego twórczość wpisuje..

PIKSELOWY ŚWIAT RZYSZRDA LECHA W MEDIOLANIE

PIKSELOWY ŚWIAT RZYSZRDA LECHA W MEDIOLANIE


We wrześniu br. w mediolańska Hernandez Art Gallery pokazała wyjątkowo oryginalną sztukę polskiego malarza Ryszarda Lecha. Uważany jest on za prekursora malarstwa pikselowego. Jego twórczość wpisuje się w historię sztuki polskiej drugiej połowy XX wieku.
Twórczość Ryszarda Lecha to niezwykłe zjawisko na gruncie sztuki polskiej. Swój oryginalny i unikalny styl wymyślił w połowie lat sześćdziesiątych zanim komputeryzacja pojawiła się w powszechnym użytku. Unikalność jego malarstwa polega na niezwykle oryginalnym połączeniu języka geometrii z realistycznym pejzażem. Stosował własną technikę malowania, co w efekcie zaowocowało indywidualnym, niepowtarzalnym stylem. Z perspektywy lat został uznany za prekursora malarstwa pikselowego.

Ryszard Lech w Mediolanie

Ryszard Lech w 1984 roku uznany został za najciekawszą indywidualność Salonu Wiosennego 84. Krytyk Jerzy Jurczyk wówczas napisał: Fenomen jego malarstwa polega na bardzo oryginalnym połączeniu realizmu pejzażowego z językiem geometrii. Twórczość Ryszarda Lecha jest zjawiskiem osobliwym. Widz w pierwszej chwili jest zdetonowany tym co ogląda. Bo kto tak maluje? Może kompozycje Bernarda Buffeta. Architektura miasta i ani jednej postaci ludzkiej, zarówno u jednego i drugiego. U Buffeta, tak jak u Lecha nie ma pozornie życia. A jednak?

Wystawa Ryszarda Lecha w Mediolanie


W 2013 roku Muzeum Narodowe w Gdańsku przywróciło pamięć o tym artyście organizując retrospektywną wystawę jego twórczości, włączając jego dzieła do dóbr kultury narodowej.

Jego prace znajdują się w większości muzeów w Polsce, ale również wzbogacają zasoby muzealne Niemiec, Rosji i Ukrainy. Oryginalność i unikalność malarstwa Lecha zasługuje na najwyższe uznanie. Laureat licznych nagród, wyróżnień i odznaczeń państwowych. Wiele jego prac znajduje się w prywatnych kolekcjach rozsianych po całym świecie.

Ryszard Lech żył w latach 1927-2005. Malarz, grafik, rysownik. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Tadeusza Kulisiewicza w 1953r. Był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków od 1954r.

Wystawa Ryszarda Lecha - kolekcja Zbigniewa Janasika

PIKSELOWY ŚWIAT RYSZARDA LECHA W MEDIOLANIE
Malarstwo pikselowe - Ryszard Lech w Qadrat Art Gallery
Ryszard Lech - malarstwo pikselowe w Qadrat Art Gallery
Ryszard Lech - wystawa malarstwa w Inowrocławiu
 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.