Dzisiaj jest: 17.8.2018, imieniny: Anity, Elizy, Mirona

Forest Forever wystawa Justyny Stoszek w CPK

Dodano: 3 lata temu Czytane: 2557

Forest Forever - Justyna Stoszek w Centrum Promocji Kultury w Warszawie - wernisaż 12 września br. o godz. 18.00. Wystawa będzie czynna do 4 października 2015.

Forest Forever wystawa Justyny Stoszek w CPK

Forest Forever wystawa Justyny Stoszek w Centrum Promocji Kultury w Warszawie.

 
Wernisaż wystawy odbędzie się 12 września br. o godz. 18.00. Wystawa będzie czynna do 4 października 2015 r.

Kuratorem wystawy jest Marcin Kokoszko.

Patronat medialny: Art Imperium
 
Forest Forever : Sadzę Lasy w zabytkowym szkle .Lasy w szkle żyją, ponieważ w ich zamkniętej przestrzeni tworzy się całkowicie samowystarczalny ekosystem, w którym rośliny mogą przetrwać wytwarzając za pomocą fotosyntezy wszystkie potrzebne im do życia substancje odżywcze.

Jedyne, co przenika z zewnątrz, to światło. Dostarcza ono energii niezbędnej do produkcji substancji odżywczych i wzrostu.

Światło padające na liście jest absorbowane przez białko zawierające chlorofil (zielony pigment). Część energii przenoszonej przez światło jest przechowywana w postaci cząsteczek trójfosforanu adenozyny (ATP). Reszta energii służy do odrywania elektronów z cząsteczek wody pobieranej przez korzenie roślin.

Te uwolnione elektrony uczestniczą w reakcjach chemicznych przekształcających dwutlenek węgla w węglowodany. Podczas tych reakcji uwalniany jest także tlen.

Forest Forever - Justyna Stoszek w Centrum Promocji Kultury

Proces fotosyntezy jest odwróceniem procesu oddychania komórkowego, który występuje w wielu organizmach – także u człowieka. W procesie oddychania węglowodany reagują z tlenem, w wyniku czego powstaje dwutlenek węgla, woda oraz uwalniania jest energia.
Nasz zamknięty ekosystem również wykorzystuje oddychanie komórkowe. Za jego pomocą rozkłada obumarłe szczątki roślin. Podczas tego procesu bakterie wewnątrz gleby ogrodu-butelki absorbują tlen wyprodukowany przez rośliny, a same uwalniają dwutlenek węgla, który jest ponownie wykorzystywany przez rośliny.

W nocy, kiedy nie ma światła słonecznego niezbędnego do zachodzenia fotosyntezy, rośliny również będą korzystać z oddychania komórkowego, aby utrzymać się przy życiu dzięki zgromadzonym w składnikach odżywczych zapasom energii.

Także obieg wody w ogrodzie-butelce jest obiegiem zamkniętym. Woda z gleby jest wchłaniana przez korzenie, następnie uwalniana przez parowanie, by w końcu dzięki skraplaniu znów powrócić do gleby.
 

Justyna Stoszek 

Edukację artystyczną rozpoczęła w Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie (specjalność snycerstwo, dyplom z rzeźby).  Akademię Sztuk Pięknych ukończyła w 1999 roku. Studiowała pod kierunkiem profesorów Adama Wsiołkowskiego i Andrzeja Bednarczyka (dyplom z malarstwa).

Od ponad 10 lat zajmuje się odkrywaniem nowych, twórczych przestrzeni. Wystawia swoje prace w Polsce i Wielkiej Brytanii. Jest nauczycielką Jogi oraz założycielką centrum Ananda. Od kilku lat realizuje autorski, interdyscyplinarny warsztat twórczy pod nazwą ”Przepływ”.

Poszukuje połączeń pomiędzy różnymi dziedzinami sztuki, przy czym najważniejszym przesłaniem prowadzonych przez nią zajęć jest kształtowanie umiejętności transformowania  uczuć w ruch, obrazy, taniec, poezję czy dźwięk, a tym samym głęboka praca z wyobraźnią i wrażliwością.

Naukę litografii rozpoczęła latem ubiegłego roku pod kierunkiem Andrzeja Newelskiego w Doświadczalnej Pracowni Litografii im. Pabla Picassa w Warszawie.

Najnowszy projekt o nazwie FOREST FOREVER to miniaturowe lasy sadzone w szkle. Lasy-w szkle żyją, ponieważ w ich zamkniętej przestrzeni tworzy się całkowicie samowystarczalny ekosystem, w którym rośliny mogą przetrwać wytwarzając za pomocą fotosyntezy wszystkie potrzebne im do życia substancje odżywcze.  

Na wystawie będzie można zobaczyć również ilustracje, które powstały podczas podróży po Ameryce Południowej, prace malarskie oraz graficzne.  


Potwór z Loch Ness – Świat nie z tej legendy
Wystawa Dyplomów WSA w Warszawie
MONSTFUR’a RUST IN PEACE - FINAL EDIT w Centrum Promocji Kultury
Co nam zostało z tych lat? - polska sztuka użytkowa 1956-1975
NORDIC FACES w Centrum Promocji Kultury
This is my Diary - Cathy Carman w Centrum Promocji Kultury
Monotypie i inne karty pamięci – wystawa Anny Foryckiej-Putiatyckiej
Anna Wszyndobył - Rzeźbiarstwo - wystawa w Centrum Promocji Kultury
Iwony Ostrowskiej Twarze w Centrum Promocji Kultury
Iwona Ostrowska - TWARZE - wystawa w Centrum Promocji Kultury

Patronat Medialny Art Imperium 
 
 
Źródło: Centrum Promocji Kultury
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.