Dzisiaj jest: 14.8.2018, imieniny: Alfreda, Maksymiliana, Selmy

Obraz Jana Matejki na aukcji w Domu Aukcyjnym Polswiss Art

Dodano: 4 lata temu Czytane: 4446

9.10 na aukcji w Domu Aukcyjnym Polswiss Art licytowany będzie m.in. obraz - Jana Matejki oraz dzieła A. W. Kowalskiego, J. Malczewskiego, Sz. Mondzaina, S. Gierowskiego, W. Fangora i Jana Lebensteina

9 października na aukcji dzieł sztuki w Domu Aukcyjnym Polswiss Art licytowany będzie obraz jednego z najwybitniejszych polskich artystów - Jana Matejki.

Zaledwie kilka olejnych obrazów Matejki znajduje się w prywatnych zbiorach. Prawie cała jego twórczość należy do polskich muzeów. Na aukcjach pojawiają się zazwyczaj szkice lub niewielkich rozmiarów prace, dlatego prezentowany w Domu Aukcyjnym Polswiss Art „Portret Zdzisława i Bolesława Włodków jako dzieci” jest wydarzeniem na polskim rynku sztuki. Dzieło zaledwie 24-letniego wówczas Jana Matejki, powstało w 1862 roku, wtedy też artysta namalował jedno z jego najwybitniejszych dzieł - „Stańczyka”. Obraz przedstawia synów krakowskiego właściciela ziemskiego Romana Włodka ujętych en-face, w pełnej postaci. Stojąc trzymają się za ręce a starszy brat obejmuje młodszego. Pewna czułość wpisana w tę scenę była nowością w klasycznych biedermeierowskich XIX-wiecznych wnętrzach. Dzieło tej rangi oferowane na aukcji to wyjątkowe wydarzenie. Obraz licytowany będzie od kwoty 1 200 000 zł.

Równie wiele emocji wzbudza aukcyjna oferta prac Wojciecha Fangora, którego iluzyjne, barwne kompozycje z lat 60tych i 70 tych biją obecnie rekordy cenowe na aukcjach sztuki współczesnej. Jego obraz „MA84” z 1974 roku licytowany będzie od 250 000 zł.
W katalogu październikowej Aukcji Dzieł Sztuki nie brakuje też obrazów ze szkoły paryskiej, Zygmunta Menkesa, Szymona Mondzaina i Henryka Haydena, jak również wybitnych dzieł polskiej sztuki XIX i pocz. XX w. jak „Powrót przed zmierzchem” autorstwa Alfreda Wierusza Kowalskiego, pełen zadumy pejzaż z kapliczką Jacka Malczewskiego czy patriotyczny obraz Wojciecha Kossaka „Zaślubiny z morzem”. Na uwagę zasługuje zawarta w katalogu oferta sztuki współczesnej: "Figura hieratyczna" Jana Lebensteina, obrazy olejne Jerzego Nowosielskiego, kompozycja Stefana Gierowskiego oraz tryptyk Leona Tarasewicza.

Wszystkie obrazy z katalogu październikowej Aukcji Dzieł Sztuki można zobaczyć na wystawie przedaukcyjnej w Galerii Domu Aukcyjnego Polswiss Art, w Warszawie przy ul. Wiejskiej 20, trwającej od 26 września do 9 października.

Pełen katalog Aukcji Dzieł Sztuki znajduje się na stronie internetowej Domu Aukcyjnego Polswiss Art.
Aukcja Dzieł Sztuki odbędzie się 9 października o godzinie 19.00.

Alfred Wierusz Kowalski (1849-1915), Powrót przed zmierzchem, olej, płótno;
Poz. 8. Alfred Wierusz Kowalski (1849-1915), Powrót przed zmierzchem, olej, płótno; 61,5 x 47 cm, sygn. p.d.: A. Wierusz-Kowalski. Cena wywoławcza: 290 000zł. Estymacja: 300 000 – 330 000 zł.

Jan Matejko, Portret Zdzisława i Bolesława Włodków jako dzieci, 1862 r., olej, płótno
Poz. 22. Jan Matejko (1838-1893), Portret Zdzisława i Bolesława Włodków jako dzieci, 1862 r., olej, płótno; 150 x 111 cm; sygn. i dat. p. d.: J. M. 1862. Cena wywoławcza: 1 200 000 zł. Estymacja: 1 300 000 – 1 600 000 zł.

Jacek Malczewski (1854-1929), Przydrożna Madonna; olej, płótno
Poz. 32. Jacek Malczewski (1854-1929), Przydrożna Madonna; olej, płótno; 72,5 x 113 cm; sygn. wzdłuż prawego boku: J. Malczewski. Cena wywoławcza: 120 000 zł. Estymacja: 140 000 – 160 000 zł.

Szymon Mondzain (1890-1979), Odaliska; 1922 r.; olej, płótno
Poz. 43. Szymon Mondzain (1890-1979), Odaliska; 1922 r.; olej, płótno; 47 x 39,5 cm; sygn. i dat. l.d.: Mondzain 1922. Cena wywoławcza: 32 000 zł. Estymacja: 37 000 – 45 000 zł.

Stefan Gierowski (ur. 1925), DCCCLXII; 2009 r.; olej, płótno
Poz. 52. Stefan Gierowski (ur. 1925), DCCCLXII; 2009 r.; olej, płótno; 150 x 120 cm; opisany na odwrocie: sgierowski / Ob. DCCCLXII. Cena wywoławcza: 95 000 zł. Estymacja: 110 000 – 140 000 zł.

Wojciech Fangor (ur.1922), MA 84; 1974 r.; olej, płótno
Poz. 61. Wojciech Fangor (ur.1922), MA 84; 1974 r.; olej, płótno; 153,5 x 229,5 cm; opisany na odwrocie: FANGOR/ 1974/ MA84/ 60¼ X 90”. Cena wywoławcza: 250 000 zł. Estymacja: 300 000 – 400 000 zł.

Jan Lebenstein (1930-1999), Figura hieratyczna; 1956 r.; olej, płótno
Poz. 63. Jan Lebenstein (1930-1999), Figura hieratyczna; 1956 r.; olej, płótno; 97 x 64,5 cm; opisany na odwrocie: LEBENSTEIN 56/ Figura hieratyczna. Cena wywoławcza: 80 000 zł. Estymacja: 90 000 – 110 000 zł.

Źródło: Polswiss Art
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.