Dzisiaj jest: 17.8.2018, imieniny: Anity, Elizy, Mirona

Jasiński & friends III - Dominik Jasiński o wystawie

Dodano: 4 lata temu Czytane: 4536 Autor:

Wystawa „Jasinski&friends III”: 6.10-12.12.2014, wernisaż 6.10 godz. 19:00 - Galeria Przy Teatrze w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Jasiński & friends III - Dominik Jasiński o wystawie

O wystawie Jasinski & friends III z Dominikem Jasińskim rozmawia Magdalena Woźniak


M.W.: Skąd się wziął pomysł na cykl wystaw "Jasinski&friends"?

Dominik Jasiński:
Pomysł na projekt wystawy cyklicznej, odbywającej się raz do roku w AMARISTO Galeria Przy Teatrze powstał z chęci promocji naszej, polskiej sztuki. Dużo podróżuję po świecie i odwiedzam wiele wystaw – w krajach Europy Zachodniej związek sztuki z życiem codziennym jest dużo większy niż u nas, sztuka jest też inaczej postrzegana. W Polsce niestety cały czas pokutuje stereotyp artysty malującego za przysłowiowe ‘pół litra’, człowieka z głową w chmurach. Ja chcę to zmienić. Chcę pokazać, że mamy super zdolnych artystów, którzy ciężko pracują. Chcę chwalić się tym, co dobrego dzieje się w polskiej sztuce.

Początkowo założeniem projektu było pomaganie młodym i zdolnym w dotarciu do szerszej publiczności. Miałem indywidualną wystawę w AMARISTO Galeria Przy Teatrze i myślałem wtedy – co za miejsce, idealne na wystawy. Z właścicielami galerii połączyła nas przyjaźń i pasja do sztuki. Wtedy wpadłem na pomysł, że fajnie byłoby zaprosić do wystawy innych artystów, że aż szkoda marnować takiej przestrzeni na jednego Jasińskiego. Mi w życiu pomogło wiele osób i zawsze wiedziałem, że jak tylko będę miał okazję to chcę dać coś od siebie. Nie musiałem jakoś specjalnie przekonywać właścicieli Galerii do zorganizowania wystawy zbiorowej, wręcz przeciwnie – ich zaangażowanie i profesjonalizm od początku sprawił, że pracuje nam się razem idealnie. Czasem zgrzyta – tak jak w każdej rodzinie, ale koniec końców robimy kawał dobrej roboty (i znowu się chwalę!).
 
M.W.: Jak wyglądała dotychczasowa historia wystaw Jasiński&friends?

Dominik Jasiński:
Pierwszą edycję Jasinski&friends zorganizowaliśmy w trójkę – panowie z Galerii i ja. Zaprosiliśmy do udziału 10 artystów. Przy drugiej edycji dołączyła do nas moja niezastąpiona agentka Mirka Misiewicz, która trzyma nas wszystkich w ryzach i organizuje, wyznacza terminy, pilnuje wszystkiego i wszystkich. Praca z Mirką pokazała mi jak ważna jest profesjonalna organizacja i oprawa całej wystawy.

Przy drugiej edycji część artystów zaprosiliśmy sami, część zgłosiła się, bo już o nas słyszała. Zaprezentowaliśmy 32 wspaniałych twórców. Malarzy, grafików, rzeźbiarzy I fotografów. Na wernisażu (z którego mamy przepiękny film dzięki uprzejmości Magdy Woźniak) było ponad 500 gości, podczas trwania wystawy zobaczyło ją prawie 20 000 odbiorców. To duża zaleta wystawiać w miejscu, którego mury oddychają sztuką na co dzień. Do Teatru Narodowego przychodzą, jak ja to mówię, świadomi konsumenci sztuki. Podczas antraktu każdy może zobaczyć naszą wystawę. Trochę się pod tą grupę odbiorców podpięliśmy, ale śmiem twierdzić, że mamy również swoje własne grono wielbicieli.

W tym roku selekcja prac była już bardzo trudna. Nie tylko ze względu na poziom artystyczny ale również na ilość chętnych. Pokazujemy 22 artystów i mogę tylko zdradzić przed wernisażem – warto nas odwiedzić. Do naszego grona dołączyła również Oksana Bagriy, której optymizm i zaangażowanie nadały pracy nad wystawą dodatkowego wymiaru.

Jednocześnie nie sposób nie wspomnieć o naszych Patronach i Partnerach, bez których organizacja wystawy nie byłaby możliwa. Zaangażowanie mediów i wszelkich instytucji kulturalnych (ale nie tylko) oraz firm prywatnych daje nam co roku możliwość zorganizowania wydarzenia ważnego nie tylko w skali Warszawy, ale o profilu ogólnopolskim.

Udział w Jasinski&friends jest płatny. Nigdy tego nie ukrywaliśmy. Nie są to duże pieniądze, ale od czasu do czasu fakt płacenia przez artystę za wystawę wzbudza kontrowersje. Dlatego korzystając z okazji chciałbym publicznie poruszyć tą kwestię. Głównie dlatego, że kilku artystów w tym roku zarzuciło nam żerowanie na ludziach i chęć zarobku, dostajemy od czasu do czasu maile pisane bardzo kiepskim językiem. Apeluję więc do tych zbulwersowanych: w jakim wy świecie żyjecie? Oczywiście, że chcemy na wystawie zarobić, tak samo jak chcą zarobić nasi artyści! Wystawę robimy po to, żeby pokazać dobrą sztukę ale również po to, żeby znaleźć na nią nabywców. Pieniądze za udział w wystawie pokrywają ledwo koszty wydruku katalogu, i tu pytanie do tych zbulwersowanych – jak myślicie, kto płaci pracownikom technicznym, kto opłaca catering, grafików, reklamy w mediach drukowanych, radiowych, elektronicznych i cały PR? Prace nad wystawą, która odbywa się w październiku, trwają od maja. Cała nasza czwórka pracuje za darmo, z pasji do sztuki, do Waszej sztuki.
 
M.W.: Czym najbliższa wystawa się będzie wyróżniała od poprzednich?

Dominik Jasiński:
06 października 2014 o godzinie 19.00 ruszamy z kolejną odsłoną. Trudno jest porównywać je między sobą, bo każda prezentuje bardzo odmiennych artystów. Co roku mamy coś nowego, zawsze na wysokim poziomie. W tym roku kładziemy też większy nacisk na związek sztuki z życiem codziennym. Pokażemy kilka MIMA bags – oryginalnych toreb zaprojektowanych przez Macieja Muszyńskiego.
 
M.W.: Czy Polacy kupują sztukę...?

Dominik Jasiński:
Wiele się zmieniło w ciągu ostatnich kilku lat. Osobiście mam coraz więcej klientów, którzy traktują sztukę jako inwestycję. Na stałe mieszkam w Kuwejcie i nadal widzę duże różnice – np w cenach obrazów. Ale idziemy do przodu, nie jest źle. Należy pamiętać o tym, że sztuka jako towar nie traci na wartości – wręcz przeciwnie, może tylko iść w górę. Polacy podróżują już nie tylko na zorganizowane wakacje do Egiptu, ale odwiedzają coraz częściej kraje, gdzie sztukę kupuje się dlatego, że nam się podoba, a nie dlatego, że pasuje nam do koloru ściany. Stajemy się społeczeństwem świadomym wartości sztuki. i bardzo dobrze, bo sami mamy bogatą spuściznę i wiele do zaoferowania.
Dlatego czekamy na Państwa już 06 października 2014 o godzinie 19.00 w AMARISTO Galeria Przy Teatrze przy Placu Teatralnym 3 w Warszawie, główne wejście do Teatru Narodowego.
 

Jasinski&friends III

Wernisaż 6 października 2014, godz. 19:00
Wystawa potrwa od 6 października do 12 grudnia 2014 roku
Wstęp wolny.


Jasinski&friends III wystawa - Galeria przy Teatrze
 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.