Wydarzenia

Wydarzenie archiwalne! Wygasło dnia: 2017-10-29.

Oprowadzanie po wystawie prac Łutowicza

0,00 PLN
Wyślij wiadomość. Zostanie ona dostarczona pod adres e-mail ogłoszeniodawcy.
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Województwo: lubelskie
Firma: Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym
Powiat: puławski
Miejscowość: Kazimierz Dolny
Kod pocztowy: 24-120
Ulica: Rynek 19
E-mail: pokaż adres e-mail
Telefon: pokaż telefon
Strona WWW: www.mnkd.pl
   
dodano: 2017.09.29
ważne do: 2017.10.29
wyświetleń: 64

Informacje dodatkowe:

Szczegóły wydarzenia:

Muzeum Nadwiślańskie zaprasza w niedzielę 22 października o godz. 12:00 do Gmachu Głównego przy Rynku 19 na oprowadzanie kuratorskie po wystawie biżuterii Cezarego Łutowicza. Ten sandomierski złotnik wprowadził krzemień pasiasty do polskiej i światowej biżuterii artystycznej. O jego twórczości, a także walorach "kamienia optymizmu", jak zwykło nazywać się krzemień pasiasty, opowie Aniela Ryndziewicz, kierownik Oddziału Muzeum Sztuki Złotniczej. Wstęp wolny.

Jak wielka musiała być to fascynacja, jak wielka wrażliwość i wyobraźnia artystyczna, aby w "kamieniu spotkanym na drodze", zobaczyć tak niezwykły potencjał. Ile trzeba było zaangażowania, determinacji, wytrwałości i optymizmu, by tworząc z niego unikatowąbiżuterię tak rozpropagować go w Polsce, Europie i świecie, podnieść do rangi wizytówki naszego kraju, do rangi kamienia polskiej dyplomacji, a wreszcie klejnotu królewskiego.

Dokonał tego Cezary Łutowicz, artysta złotnik, który obudził krzemień pasiasty, z trwającego cztery tysiące lat snu. Minerał ten występuje tylko na Ziemi Sandomierskiej. W epoce neolitu wytwarzano z niego, narzędzia o charakterze bardziej obrzędowym niż użytkowym, które wkładano zmarłym do grobów. Później, na bardzo długo odszedł w zapomnienie, używany jedynie, jako odpad, do utwardzania nawierzchni dróg. I dopiero przyjazd w 1972 roku Cezarego Łutowicza do Sandomierza i jego zafascynowanie oglądanymi w tamtejszym Muzeum neolitycznymi siekierkami, stało się impulsem, który zapoczątkował nowe życie krzemienia pasiastego.
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Pozostała ilość znaków:

Polecane

Reklama