Wydarzenia

Wydarzenie archiwalne! Wygasło dnia: 2017-10-29.

Zakopiańska kolonia artystyczna // Między treścią a formą

0,00 PLN
Wyślij wiadomość. Zostanie ona dostarczona pod adres e-mail ogłoszeniodawcy.
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Województwo: lubelskie
Firma: Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym
Powiat: puławski
Miejscowość: Kazimierz Dolny
Kod pocztowy: 24-120
Ulica: Rynek 19
E-mail: pokaż adres e-mail
Telefon: pokaż telefon
Strona WWW: www.mnkd.pl
   
dodano: 2017.09.29
ważne do: 2017.10.29
wyświetleń: 180

Informacje dodatkowe:

Szczegóły wydarzenia:

Muzeum Nadwiślańskie zaprasza w niedzielę 15 października na wernisaż wystawy „Między treścią a formą. Zakopiańska kolonia artystyczna”. Zaprezentowane zostanie na niej zakopiańskie środowisko artystyczne z okresu jego kształtowania i największego rozkwitu, tj. od 2. połowy XIX w. do 1939 r.

Patrząc na mapę Polski dwóch ostatnich wieków możemy wskazać trzy istotne ośrodki artystyczne stanowiące przeciwwagę dla dużych centrów akademickich: Kazimierz nad Wisłą, Krzemieniec i Zakopane. Peryferyjność położenia wzmacniała jedynie ich znaczenie, a rola jaką nadawali im artyści skłania do tego, żeby określać je jako kolonie artystyczne. Muzeum Nadwiślańskie od szeregu lat przybliża to ważne europejskie zjawisko, badając nie tylko środowisko artystyczne Kazimierza, ale także pokazując je w szerszym spektrum. Dlatego prezentowaliśmy Krzemieniec, a następnie w ramach współpracy, niemiecką kolonię artystyczną – Worpswede. O Zakopanem Jacek Woźniakowski napisał, że nie znajdziemy drugiego miejsca, gdzie samo pojęcie "życia artystycznego" staje się tak nieuchwytne. Podjęliśmy się zatem uchwycenia tego, co w nim najistotniejsze, co wskazuje na tak ważną jego rolę w kulturze polskiej. Projekt badawczy "Zakopane w Kazimierzu" pozwolił na przyjrzenie się Zakopanemu z różnych perspektyw, a wystawa zamykająca ten projekt, prezentując okres największego rozkwitu tego ośrodka artystycznego, wskaże korzenie ciągle żywego fenomenu tego miejsca.

Zakopane daje także możliwość pokazania przemian, jakie nastąpiły w sztuce polskiej, od malarstwa sięgającego jeszcze okresu romantyzmu, poprzez realizm, Młodą Polskę aż do awangardowego Formizmu. Naznaczone obecnością tego ugrupowania, stało się miejscem, w którym nastąpiła rewolucyjna zmiana myślenia o sztuce, co sprowokowało do postawienia pytania o polską sztukę w tak przełomowym dla niej momencie, w chwili odchodzenia od malarstwa anegdotycznego do sztuki budowanej na formie.

Projekt dofinsnsowałoMinisterstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Pozostała ilość znaków:

Polecane

Reklama