Wydarzenia

Wydarzenie archiwalne! Wygasło dnia: 2017-08-13.

Otwarcie wystawy "Bursztyn w świetle dwóch księżyców"

0,00 PLN
Wyślij wiadomość. Zostanie ona dostarczona pod adres e-mail ogłoszeniodawcy.
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Województwo: lubelskie
Firma: Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym
Powiat: puławski
Miejscowość: Kazimierz Dolny
Kod pocztowy: 24-120
Ulica: Rynek 19
E-mail: pokaż adres e-mail
Telefon: pokaż telefon
Strona WWW: www.mnkd.pl
   
dodano: 2017.07.14
ważne do: 2017.08.13
wyświetleń: 132

Informacje dodatkowe:

Szczegóły wydarzenia:

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zaprasza w niedzielę 23 lipca o godz. 13:00 do Oddziału Przyrodniczego na otwarcie wystawyzatytułowanej "Bursztyn w świetle dwóch księżyców". Zaprezentujemy na niej obrazy Krystyny Rudzkiej-Przychody oraz kolekcję bursztynów dr. Lucjana Gazdy.

"WystawaBursztyn w świetle dwóch księżycówjest zwieńczeniem wspólnej pracy, będącej jednocześnie wspólną pasją artystki – Krystyny Rudzkiej-Przychody i geologa – dra Lucjana Gazdy. W 2016 roku minęło 25 lat od ich pierwszej wystawy zatytułowanej 'Inspiracje Ziemią', która została zorganizowana w 1991 roku w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym. Dała ona początek cyklowi wystaw o tematyce geologicznej pod wspólnym tytułem 'Geocykl'. Odzwierciedlały one aktualne wydarzenia z zakresu geologii oraz aktualnych odkryć, czego przykładem jest odkrycie pokładów bursztynu na Lubelszczyźnie.
Taki jubileusz to doskonała okazja do podsumowania wiedzy, doświadczeń i zgromadzonych materiałów, do refleksji nad wzajemnym wpływem sztuki i nauki.
Jest to więc fetowanie srebrnego jubileuszu wspólnych prezentacji malarstwa i magii kamieni. Malarstwa niezwykłego, inspirowanego naturą i zwykłych surowych kamieni, fundamentu natury. Tym razem tłem dla malarstwa Krystyny Rudzkiej-Przychody są bursztyny. Niezwykłe kamienie, które występują także na Lubelszczyźnie, w niebiesko-zielonych osadach eocenu okolic Kazimierza i dalej na północ w stronę Lubartowa i Parczewa. Od kilku lat wzbudzają one wiele emocji i być może w niedalekiej przyszłości będziemy mogli tworzyć własne bursztynowe szlaki, a Kazimierz stanie się współczesną Akwileją.
Od przynajmniej neolitu bursztyny intrygowały miejscowych, którzy zaspokajając swoje potrzeby magii i estetyki korzystali być może z lokalnych zasobów, ale przede wszystkim z bałtyckich importów tego złota północy. Transporty i depozyty bursztynu wzdłuż wiślanego szlaku bursztynowego od wieków oświetlały dwa księżyce zawieszone nad tym magicznym miastem. Lśnią one także w artystycznych precjozach tutejszego Oddziału Muzeum Sztuki Złotniczej.
Połączenie obrazów Krystyny Rudzkiej-Przychody i bursztynów z kolekcji Lucjana Gazdy jest narracją o naturze, inspiracjach, pasjach oraz magii malarstwa i kamieni."
Lucjan Gazda, Joanna Szkuat

INFORMACJE O WYSTAWIE:
Termin wystawy: 24 lipca– 30września2017
Miejsce: Oddział PrzyrodniczyMuzeum Nadwiślańskiego / ul. Puławska 54
Wystawa czynna codziennie w godz. 09:00-16:00
Kurator wystawy: Joanna Szkuat
Współpraca organizacyjna: Aleksandra Solis, Katarzyna Izydorczyk
Oprawa graficzna: Norbert Kiljan
Hashtagi: #bursztyn #dwaksiezyce
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Pozostała ilość znaków:

Polecane

Reklama