Wydarzenia

Wydarzenie archiwalne! Wygasło dnia: 2017-05-26.

Bogna Otto Węgrzyn - wystawa plakatów w Galeria Schody

0,00 PLN
Wyślij wiadomość. Zostanie ona dostarczona pod adres e-mail ogłoszeniodawcy.
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Województwo: mazowieckie
Firma: Galeria Schody
Powiat: m. Warszawa
Miejscowość: Warszawa
Kod pocztowy: 00-029
Ulica: Nowy Świat 39
E-mail: pokaż adres e-mail
Telefon: pokaż telefon
Strona WWW: http://www.galeriaschody.pl
   
dodano: 2017.02.24
ważne do: 2017.05.26
wyświetleń: 283

Informacje dodatkowe:

Szczegóły wydarzenia:

Bogna Otto Węgrzyn – wystawa plakatu – odsłona 15. z kolekcji Włodka Orła
25.02-08.03.2017


Artystka swojej epoki

Włoski filozof Remo Bodei twierdzi, że w obliczu rewolucji technologicznych, po upadkach reżimów czy w wyniku wielkich i niespodziewanych zmian ludzie zaczynają szukać nowych form tożsamości, przekształcają przeszłość, modyfikują wspólną kulturę.
Bogna Otto-Węgrzyn zaczynała swoją karierę właśnie w trakcie jednego z takich przełomów. Bo początek lat 90. - to nie tylko upadek komunistycznego reżimu, ale nadejście rewolucji cyfrowej. Ta ostatnia zaczęła zmieniać polską scenę projektowania graficznego, zdominowaną dotąd przez techniki odręczne, malarstwo i rysunek. Bogna Otto-Węgrzyn wbrew panującej wciąż tradycji zdecydowała się sięgnąć po niecieszącą się wówczas prestiżem w środowisku uznanych projektantów grafikę wektorową, którą uczyniła nie tylko narzędziem, lecz również środkiem wyrazu. Artystka ze stylistyki komputerowej i grafiki wektorowej zapragnęła uczynić pole swoich eksperymentów, a także rodzaj twórczego manifestu. Tak jak przed nią futuryści czy dadaiści, graficzka postanowiła, że jej warsztat będzie odzwierciedleniem czasów, w których żyje.

„Plakat żyje” jest jednym z takich projektów-manifestów, próbą zmierzenia się ze stylistyką komputerową, a także z możliwościami i ograniczeniami grafiki wektorowej. Bycie artystką swojej epoki graficzka realizuje również poprzez podejmowanie aktualnych tematów z życia politycznego i społecznego w formie tzw. plakatów autorskich. Takim przykładem jest projekt „Transmisja”, który powstał po obejrzeniu przez autorkę debaty telewizyjnej na temat konfliktów zbrojnych czy „Rewolucja”, który komentuje temat rewolucji technologicznej. Plakaty autorskie projektantki mają coś z ducha dadaistycznej stylistyki Raoula Haussmana czy kolaży Romana Cieślewicza, ale najważniejszy pozostaje w nich silny, autorski komunikat. Przemieszczając się płynnie z terenów gatunków uznanych na peryferia sztuki Bogna Otto-Węgrzyn stworzyła rozpoznawalny styl, który wciąż ewoluuje wraz ze zmieniającą się rzeczywistością.

Katarzyna Matul


Bogna Otto-Węgrzyn
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydziału Grafiki w Katowicach – dyplom 1990.
Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki.
Zajmuje się głównie projektowaniem plakatu, ilustracją i projektowaniem edytorskim. Jako grafik projektant przez kilkanaście lat współpracowała z agencjami reklamowymi i studiami projektowymi, jako ilustrator – z pismami o tematyce kulturalnej i społecznej (m.in. „Przekrój“, „Foyer“.)
Od 2004 r. jest wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
Od momentu ukończenia studiów realizuje prace wielotorowo, opracowując zarówno praktyczne zlecenia zdziedziny projektowania edytorskiego iilustracji, jak iwłasne projekty zpogranicza praktyki projektowej idziałań artystycznych. Projektowane przez Bognę Otto-Węgrzyn plakaty iilustracje uczestniczyły wkilkudziesięciu krajowych izagranicznych wystawach ibyły kilkakrotnie nagradzane.


link FB galeria prac:
https://www.facebook.com/pg/galeria.schody/photos/?tab=album&album_id=977385489028815

link FB wystawa:
https://www.facebook.com/events/685773274930537/


Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek 13:00 - 18:00
Wstęp bezpłatny


Galeria Schody
ul. Nowy Świat 39
00-029 Warszawa
tel. 22 828 89 43
http://www.facebook.com/galeria.schody
http://www.galeriaschody.pl

Relacje wideo:
http://www.youtube.com/GaleriaSchody
http://www.youtube.com/obwarzank
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Pozostała ilość znaków:

Polecane

Reklama