Dzisiaj jest: 18.6.2018, imieniny: Elżbiety, Marka, Pauli
Ogłoszenie:

​Salonik Literacki: „Andrychów. Sceny z życia miasta”

dodano: 2018.03.20 ważne do: 2018.04.17 wyświetleń: 99
0 PLN
Szczegóły ogłoszenia:
6 kwietnia (piątek) godz. 18.00 | Miejski Dom Kultury w Andrychowie

„Gdy pod koniec XIX wieku do Andrychowa przybył ksiądz Wawrzyniec Solak, by objąć funkcję proboszcza, opisał miasteczko jako „schludne i miłe”, zamieszkałe przez ludzi, którzy w spokojnej atmosferze wiedli życie pełne rutyny. Nic bardziej mylnego! Lektura książki zatytułowanej „Andrychów. Sceny z życia miasta” to doskonała okazja, by przekonać się jak pozorna jest znajomość miejsca naszego zamieszkania. Jest też okazją, by poznać ludzi, którzy je tworzyli. Czy dawny Andrychów był lepszym i ciekawszym miejscem do życia niż jest nim dzisiaj? Niech Czytelnik oceni sam. W swojej najnowszej książce Jadwiga Janus zabiera czytelników w podróż do pradawnego Andrychowa, przywołując wydarzenia i ludzi, o których jeszcze 100 lat temu mówiło całe miasto. Pospacerujmy zatem andrychowskimi ulicami. Zajrzyjmy do skromnych chałup i do wnętrz pięknych kamienic, na podwórza i do ogrodów, do synagogi i na wieżę kościelną, do fabryk i fabryczek... Posłuchajmy targowych plotek i zaciekłych obrad toczonych na sesjach Rady Miejskiej. Niemal na każdym kroku towarzyszyć nam będą jakieś skandale: obyczajowe albo finansowe, ludzkie marzenia i tragedie, wydarzenia podniosłe, wymieszane z prozą codzienności – czyli wszystko to, czym żyli kiedyś andrychowianie”.
Daria Rusin (historyczka – regionalistka)

Jadwiga Stanisławek-Janus – andrychowianka, ukończyła pedagogikę na wydziale filozoficzno-historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od wielu lat współpracuje z „Nowinami Andrychowskimi”, gdzie opisuje świat andrychowski i dzieli się refleksjami. Podkreśla, że akceptacji Czytelników zawdzięcza odwagę. Bez niej nie byłoby pierwszej książki – „Bobrowscy z Andrychowa” i nie powstałaby kolejna.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa fotografii Andrychowa autorstwa Alojzego Stuglika.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Burmistrz Andrychowa – Tomasz Żak.

Spotkanie połączone z promocją książki „Andrychów. Sceny z życia miasta”.

Wstęp wolny za okazaniem zaproszenia*
*Rezerwacje i bezpłatne zaproszenia do odbioru: Miejski Dom Kultury w Andrychowie,
ul. Szewska 7, tel.: 33 875 31 05, 512 442 918, 530 474 008.
Kontakt
Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie
ul. Szewska 7, 34-120 Andrychów, woj. małopolskie ( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.