Wydarzenia

Wydarzenie archiwalne! Wygasło dnia: 2017-05-26.

"Pchła Szachrajka" w Rybniku

20,00 PLN
Wyślij wiadomość. Zostanie ona dostarczona pod adres e-mail ogłoszeniodawcy.
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Województwo: śląskie
Firma: Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach
Powiat: rybnicki
Miejscowość: Rybnik
Kod pocztowy: 44-206
Ulica: 1 Maja 91B
E-mail: pokaż adres e-mail
Telefon: pokaż telefon
Strona WWW: www.dkchwalowice.pl
   
dodano: 2017.04.26
ważne do: 2017.05.26
wyświetleń: 138

Informacje dodatkowe:

Szczegóły wydarzenia:

Bilety: 20 zł - dziecko + rodzic, 15 zł - samo dziecko, 10 zł - sam rodzic/opiekun.Zakup biletów on-line: http://biletyna.pl/event?q=pch%C5%82a+szachrajka lub w kasie DK Chwałowice: dkchwalowice.kasa@gmail.com, tel. 32 4216222 w.39.


Spektakl "Pchła Szachrajka" Teatru Żelaznego w Katowicach to spektakl familijny dla dzieci w wieku 3-99. Przedstawienie jest adaptacją jednej z najzabawniejszych bajek jakie napisał Jan Brzechwa. Genialny poeta doskonale komunikował się z dziećmi poprzez swoje wiersze. Jednocześnie przemycał w nich wiele treści dla dorosłych, które komentowały ówczesną Polskę, a które są aktualne do dziś.

"Mało dziś jest takich domków,
Gdzie nie byłoby potomków,
Owej słynnej Pchły Szachrajki"
J.Brzechwa

Pchła Szachrajka” to kolorowe widowisko dla najmłodszych widzów, w czasie którego, dzieci odbędą wspaniałą podróż z małą, krnąbrną i bardzo psotną Pchełką. Pomysłowa scenografia przenosi widzów do kolejnych miejsc, jakie odwiedza bohaterka. Muzyka, barwna scenografia, wartka gra aktorska sprawiają, że widzowie się bawią fantastycznie. Odwiedzając kolejne miejsca, przemierza lądy i morza, by dostarczyć dzieciom wiele emocji, a także niezliczonych powodów do śmiechu. Barwne lalki i wesołe piosenki sprawią, że najmłodsi widzowie pokochają teatr i zapoznają się z najlepszą literaturą dziecięcą. Dla nich jest to ciekawa, historia z morałem z wieloma akcentami humorystycznymi, a dla dorosłych możliwość przeniesienia się do czasów dzieciństwa i oderwania od codzienności.

Dzieci to najtrudniejszy widz, dla jakiego się gra. Dzieci są szczere, czasem nawet bezlitosne. Jeśli się nudzą, nie podoba im się spektakl, to mówią o tym od razu i głośno. Na szczęście nasza "Pchła Szachrajka" porywa dzieci bez reszty - mówi Marta Marzęcka z Teatru Żelaznego, współautorka spektaklu "Pchła Szachrajka" i zdradza, jak zrobiony jest spektakl: - Scenografia przedstawia klimatyczny pokój, ze wspaniałymi, stylizowanymi meblami, a także patefonem. Ten pokój, dzięki kolorowym elementom scenografii, na oczach dzieci przeistacza się w dziką wyspę, zoo, kasyno i wiele innych miejsc, które odwiedza psotna bohaterka spektaklu. Sceny są przeplatane piosenkami w klimacie lat 20-stych, oczywiście śpiewanymi na żywo przy akompaniamencie patefonu.

Twórcami spektaklu są znani i nagradzani artyści śląskich teatrów dla dzieci: Dariusz Wiktorowicz - reżyser, były dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie, zdobywca wielu nagród za reżyserię spektakli dla dzieci. Marta Marzęcka - wieloletnia aktorka Teatru Banialuka w Bielsku-Białej. Zdobywczyni Złotej Maski (2012) za stworzone role w spektaklach dla dzieci. Piotr Wiśniewski - aktor, pomysłodawca i założyciel Teatru Żelaznego, zrealizował 8 premier w tym spektakle dla dzieci. Spektakl wyreżysrował Dariusz Wiktorowicz, a scenografię opracowała Barbara Wiktorowicz, za plastykę odpowiada Katarzyna Kosietzki, a występują: Marta Marzęcka i Piotr Wiśniewski. Spektakl trwa 50 minut, a jego premiera miała miejsce 2 kwietnia 2016 r. Reportaż z premiery „Pchły Szachrajki” na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=7s3bnYrJ4Ro.
Teatr Żelazny http://www.teatrzelazny.pl
Stowarzyszenie Teatr Żelazny, zostało założone w 2011r. z inicjatywy Piotra Wiśniewskiego, aktora i producenta teatralnego, obecnego prezesa Stowarzyszenia. Jego marzeniem było stworzyć zespół artystyczny gotowy do pracy na kilku płaszczyznach jednocześnie. „Żelazną” zasadą wprowadzoną przez Piotra jest dbanie o wzajemne relacje twórców i widzów, bo największy efekt daje praca przynosząca jednym i drugim prawdziwą przyjemność. Przez pierwsze miesiące działalności Teatr Żelazny działał w Domu Kultury na Bogucicach. Dążąc jednak do pełnej niezależności i swobody działania, rozpoczął poszukiwania nowego miejsca. I tak przez dwa lata Teatr działał w budynku
dworca PKP Katowice Ligota. W tym okresie powstały spektakle Teatru Żelaznego "Jeśli pragniesz kobiety, to ją porwij", "Ballada o bezpańskiej suce i gołębiu", "Kosmos" i "Romanca". Gościnnie przyjeżdżały też profesjonalne zespoły z całej Polski, a także artyści teatralni z niezależnie tworzonymi spektaklami. Stworzona Ligocka Przestrzeń Twórcza stała się również miejscem dla artystów różnych dyscyplin - organizowano wernisaże, wystawy, jam session, spotkania autorskie a także czytania. W 2014 r. kolejny raz Teatr zmieniał swoje miejsce, by ostatecznie odnaleźć je w ruinach starego dworca PKP w Katowicach Piotrowicach, który po kolejnych remontach staje się przestrzenią twórczą skupiającą artystów wszystkich dziedzin: muzyków, plastyków, aktorów i reżyserów. Pierwszą premierą w nowym-starym budynku było "Ciało Obce", a później"Diwa", w kolejnym roku powstała "Parapetówka". Teatr, w odpowiedzi na zapotrzebowanie widzów, tworzy także spektakle dla najmłodszych wierząc, że widza należy zaprzyjaźniać z teatrem od najmłodszych lat, by jako dorosły człowiek czuł się tam dobrze i swobodnie. Bez sztywnych, ograniczających, czasem bezsensownych zasad. Tradycją Teatru Żelaznego są rozmowy aktorów z widzami po przedstawieniach, mające na celu zierzenie się z zagadnieniami jakich dotyczy spektakl , a także stworzenia aktywnej społeczności teatralnej.
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Pozostała ilość znaków:

Polecane

Reklama