Wydarzenia

Wydarzenie archiwalne! Wygasło dnia: 2017-10-18.

Wiktor Zborowski czyta „Mistrza i Małgorzatę”

0,00 PLN
Wyślij wiadomość. Zostanie ona dostarczona pod adres e-mail ogłoszeniodawcy.
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Województwo: zachodnio-pomorskie
Firma: MIejski Ośrodek Kultury w Policach
Powiat: policki
Miejscowość: Police
Kod pocztowy: 72-010
Ulica: Siedlecka 1a
E-mail: pokaż adres e-mail
Telefon: pokaż telefon
Strona WWW: http://mokpolice.pl/wiktor-zborowski-czyta-mistrza-i-malgorzate/
   
dodano: 2017.10.10
ważne do: 2017.10.18
wyświetleń: 88

Informacje dodatkowe:

Szczegóły wydarzenia:

Michaił Bułhakow poświęcił pisaniu powieści 12 lat życia. Zaczął w 1928 r., ale po dwóch latach spalił rękopisy, uznając, że nie ma jako pisarz przyszłości w Związku Sowieckim. Powrócił do pisania w 1931 r. Książka kończona była w strachu przed aresztowaniem, gdyż napisana przez niego na 60. urodziny Stalina sztuka Batumi nie przypadła do gustu jubilatowi. Gniew dyktatora sprawił, że Michaił Bułhakow popadł w chorobę i przestał wychodzić z domu. Mistrza i Małgorzatę ukończył tuż przed śmiercią w 1940 r.
Książka ukazała się na rynku dopiero w 1966 r. (26 lat po śmierci pisarza) – w okrojonej przez sowiecką cenzurę formie – i stała się sensacją. Pierwsze polskie wydanie zniknęło z księgarń w ciągu jednego dnia.
Mistrz i Małgorzata jest jedną z najpopularniejszych książek świata. Powieść Bułhakowa wielokrotnie wygrywała różne plebiscyty (także w Polsce) wśród czytelników na najlepszą powieść XX wieku.

WIKTOR ZBOROWSKI
Jest jednym z najbardziej charakterystycznych aktorów polskiej sceny. Absolwent warszawskiej PWST, którą ukończył w 1973 r. Po raz pierwszy na ekranie widzowie mogli go zobaczyć
w jednym z odcinków Czterdziestolatka. Jego dar rozśmieszania innych sprawił, że zagrał w wielu wspaniałych polskich komediach m.in. Kogel-mogel, C.K. Dezerterzy, Złoto dezerterów. Zachwycił krytykę i widzów doskonałą kreacją Longinusa Podbipięty w polskiej superprodukcji Ogniem i mieczem.
Zagrał m.in. w filmach i serialach: Lalka, Kontrakt, Miś, Jan Serce, Alternatywy 4, 5 dni z życia emeryta, Kobieta w kapeluszu, Ranczo, Ekscentrycy czyli po słonecznej stronie. Ostatnio wystąpił w filmie Agnieszki Holland Pokot na motywach powieści Olgi Tokarczuk.
Bogaty jest również dorobek dubbingowy aktora. Użyczył swojego głosu m.in. takim postaciom jak: Mufasa w dwóch częściach Króla Lwa, Victor w Dzwonniku z Notre Dame.
Aktor był związany m.in. z warszawskimi teatrami: Narodowym, Ateneum, Kwadrat. Obecnie występuje w Teatrze Polonia i Teatrze 6.piętro.
Współpracował z takimi osobistościami jak m.in.: Adam Hanuszkiewicz, Janusz Warmiński, Gustaw Holoubek.
„Moje podejście do zawodu pozbawione jest furii, pazerności i pasji. Chyba nigdy nie osiągnę takich szczytów jak ci, którzy oprócz talentu wyróżniają się jeszcze zachłannością. Nie będę nawet próbował”
Na scenę był „skazany” – jego dziadkowie poznali się uczestnicząc w amatorskim przedstawieniu (babcia grała, a dziadek był suflerem), jego wujem jest znakomity Jan Kobuszewski, a ciotką Hanna Zemrzuska.

WIKTOR ZBOROWSKI O KSIĄŻCE
„Pierwszy raz czytałem Mistrza i Małgorzatę na początku lat 70. i wciąż uważam tę powieść za zupełnie fenomenalną. (…) Książka Bułhakowa jest po prostu genialna, niewiarygodnie napisana i kongenialnie przetłumaczona przez Irenę Lewandowską i Witolda Dąbrowskiego. To jedna z najważniejszych pozycji w literaturze światowej.
Największe wrażenie robił na mnie zawsze wątek Piłata. To wstrząsające studium człowieka wplątanego w koszmarną sytuację, z której nie może znaleźć wyjścia, więc postępuje niejako wbrew sobie, skazując Joshuę Ha Nocri na śmierć. Wyobraźnia Bułhakowa i jego znajomość natury ludzkiej od zawsze mnie fascynowała.
Inna sprawa to humor, jaki proponuje, a jest on najwyższej próby, choć miesza się nieustannie z melancholią, charakterystycznym dla Rosjan smutkiem. (…)”
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Pozostała ilość znaków:

Polecane

Reklama