Wydarzenia

Wydarzenie archiwalne! Wygasło dnia: 2017-12-01.

VII Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej OFFO 2017

0,00 PLN
Wyślij wiadomość. Zostanie ona dostarczona pod adres e-mail ogłoszeniodawcy.
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Województwo: śląskie
Firma: Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach
Powiat: m. Rybnik
Miejscowość: Rybnik
Kod pocztowy: 44-206
Ulica: 1 Maja 91B
E-mail: pokaż adres e-mail
Telefon: pokaż telefon
Strona WWW: www.dkchwalowice.pl
   
dodano: 2017.11.01
ważne do: 2017.12.01
wyświetleń: 79

Informacje dodatkowe:

Szczegóły wydarzenia:

OTWORKOWY WIECZÓR SZTUK w sobotę 4 listopada 2017 r. o godz. 18.00w ramach VII Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej OFFO 2017 http://www.offo.netarteria.info.

W programie wernisaże wystaw fotografii otworkowych artystów z Czech:
- Marcela Chrenšťová - "Paper Town" i "Not so sweet fairy tailes from gingerbread house".
- Jiří Hanzel - „bez tytułu”.
- Anton Svrček - "Water, trees and light".
- Kateřina Machulková - "Only Ghosts Remain" i "Unknow Visitor".
- Michaela Davidova - „The Journey”.
Podczas wernisaży prezentowane będą także multimedia związane z techniką otworkową.

Wystawy czynne do 30.11.2017 r. Wstęp wolny!

Fotografia otworkowa to dowód na to, że do wykonania zdjęć wcale nie potrzeba zaawansowanego sprzętu. Aby otrzymać obraz fotograficzny, wystarczy zwykłe, zaciemnione pudełko z niewielkim otworem oraz materiał światłoczuły. Powstające w ten sposób prace charakteryzują się bardzo długim czasem naświetlania, jak również specyficzną poetyką.

Artystów tworzących tą techniką od 2005 r. gromadzi Festiwal OFFO. W 2017 r. swoje wystawy prezentuje 38 artystów z Polski i 21 z zagranicy (Brazylia, Czechy, Francja, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Szwecja, Ukraina, USA, Wielka Brytania i Włochy) oraz 8 Grup Twórczych, w tym pochodzących z Portugalii i Włoch. Fotografie prezentowane będą w 38 galeriach, w 18 miejscowościach na całym Górnym Śląsku oraz w Zagłębiu i Małopolsce. W festiwalu udział biorą uznani artyści uprawiający ten gatunek fotografii - członkowie Związku Polskich Artystów Fotografików, Artyści Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej, wykładowcy uczelni artystycznych, oraz artyści Międzynarodowej Federacji Fotografii Artystycznej F.I.A.P. Szczegółowe informacje na temat OFFO na stronach: http://www.offo.netarteria.info, http://www.facebook.pl/offo.festiwal.

Marcela Chrenšťová - pierwszym aparatem w 1996 r. była „Hama”, a ostatnim, tegorocznym „Chocolate pinhole camera”. "Papierowe miasto" (wszystkie fotografie zrobione zostały aparatem fotograficznym Dirkon - o papierowej matrycy z czasopisma "Abíčko"), "Nie tak słodkie wróżki z piernika" (wszystkie zdjęcia zrobiono kamerą z piernika). Dirkon - http://www.facebook.com/paperpinhole. Seminarium o budowie aparatu z piernika: http://www.youtube.com/watch?v=qlzDqgmQMx8.

Jiří Hanzel - Dobre zdjęcie nie musi być piękne, dobre zdjęcie musi być interesujące. Nie jestem pewny, czy mi się udaje, ale staram się”.

Anton Svrček - ur. w 1980 r. W 2013 r. odkrywa fotografię otworkową, rok później pojawia się „pudełko” na zwykły film, a rok temu odbywa się pierwsza wystawa pt. „Dotyk światła”, prezentowana w Havířovie wspólnie z Jiri Hanzlem.

Kateřina Machulková - urodzona w Olomuncu. W latach 2009 - 2012 studiowała Techniki Multimedialne na Uniwersytecie Śląskim w Opawie. Lubi eksperymentować ze wszystkimi rodzajami technik fotograficznych, zwłaszcza otworkami. W tegorocznym OFFO prezentuje swoją serię autoportretów - cykle: "Tylko duchy pozostają" i "Unknow Visitor".

Michaela Davidova - 4 lata temu pojecha do Londynu do pracy i tam dla zabawy w wolnym czasie zaczęła budować kamerę otworkową. Od tej pory wykonała dziesiątki fotografii, a kamera towarzyszy jej wszędzie. "Podróż" to zbiór zdjęć z otworków, które realizowane były głównie podczas jej podróży rowerowych i życia w Londynie. Latem ubiegłego roku odbyła rowerową podróż z Londynu do Czech. Zatrzymała się w „dżungli” - obozie dla uchodźców, aby zrobić warsztat z fotografii otworkowej wśród uchodźców. „Trudno było przekonać wszystkich, że znalezione pudełko na buty może być kamerą, ale gdy pojawiły się pierwsze zdjęcia, prawie niemożliwe było wydostanie chłopców z mojego namiotu, który służył jako improwizowana ciemnia”. I tak kamery otworkowe stały się świadkami jej codziennych opowieści, przechowującymi wspomnienia.
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Pozostała ilość znaków:

Polecane

Reklama